'Yosh Yuraklar Yolqını' Hikâye mecmuasının şekil bilgisi incelemesi ve çevirisi'
'Yoshi Yuraku Yolq of the' Story of journal of morphology analysis and translation '
- Tez No: 367997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NODİRKHON KHASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Türkistan diyarında günümüz ifadesiyle Özbekistan Cumhuriyeti'nde birçok edebi hareket oluşmuştur. Bu edebi topluluklar, tarihin çeşitli dönemlerinde bu bölgenin insanlarının duygu ve düşüncelerini edebi eserlerde ifade etmişlerdir. Bu duygu ve düşünceler, Türkistan bölgesinin edebiyatını zenginleştirmiş hatta müşterek Türk edebiyatının gelişmesine katkı sağlamıştır. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Türkistan bölgesindeki edebi eserlerde milli duygu ve düşüncenin daha fazla işlendiğini görmekteyiz. Bu milli duygu ve düşünceler yeni edebi türlerle ve ulusal dille sade bir şekilde halkı bilinçlendirmek için ifade edilmiştir. Halkı aydınlatma çabaları, Türkistan bölgesini işgal eden Çar ve Sovyet devleti tarafından engellenmek istenmiştir. Ancak bu bölgenin insanları bu engellemelere boyun eğmemiş özgürlükleri için yılmadan mücadele etmişler ve özgürlüklerine kavuşmuşlardır. Özgürlüğüne kavuşan Türk devletlerinden biri de Özbekistan Cumhuriyeti'dir. Bu özgürlük, edebiyatta da kendisini göstermiştir. Böylece özgür devletin özgür edebiyatı özgürce yeni konular seçmiş ve bu konuları yepyeni bir duyuşla ifade etmiştir. Bu konular hikâyede de işlenmiştir. Bu duygu ve düşüncelerin farlı bir duyuşla ifade edildiği hikâyelerden biri de“Yosh Yuraklar Yalqını”hikâye mecmuasıdır. Bu hikâyelerdeki anlatımın canlılığı, sembollerin ve imajların varlığı dikkati çekmektedir. Hayat yolunun manevi derinliklerinin“Lale”hikâyesinde görmekteyiz. Hayat ve ölümün birbirine yakınlığının bir gelenekle ifade edildiği“Bagı' Eram”hikâyesinde anlatılmaktadır. Günlük hayatın sıkıntılarının ifade edildiği“Sadece Hayat Ebedi”hikâyesinde kaleme alınmaktadır. Bir babanın oğluna duyduğu özlemi“Yalancı Geceler”hikâyesinde ifade edilmektedir. Yalnız yaşayan bir kadının sosyal hayatta çektiği sıkıntıların ifade edildiği“Aşk ve Nefret”hikâyesinde anlatılmaktadır. Şehir hayatının kuralları ile büyüyen bir kadının sevdiği erkekle evlendikten sonra köye yerleşmesi ve burada çekmiş olduğu sıkıntılar“Şehirli Gelin”hikâyesinde, verdiği sözün arkasında duran hatta verdiği sözün yerine getirmek için canını veren sultanın“Müjde”hikâyesinde anlatıldığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Turkestan in the land of the Republic of Uzbekistan in the words of today's many literary movement has occurred. This literary communities, in various periods of history of the people of this region have expressed their thoughts and feelings in literary Works. These feelings and thoughts, have enriched the literature of Turkestan even have contributed to the development of Joint Turkish Literature. The late 19th century and early 20th century literary works in Turkestan in the further elaboration of national feelings and thoughts that we see. This national feelings and thoughts with new genres and with national language simply was meant to raise public awareness. People lighting efforts, Turkestan, occupying the territory sought to be prevented by the Tsars and the Soviet state. But, the people of this region unbowed these obstacles have fought tirelessly for freedom and liberty have been able to. Freedom in the Republic of Uzbekistan is one of the Turkish State. This freedom manifested itself in literature. Thus, in the free state of free literature freely select new topics and new issues in a way that stated. These new feelings and thoughts expressed in a new manner, one of the stories“ Yosh Yuraklar Yalqını”story is magazines. .The viability of expression in these stories, it is remarkable that the presence of symbols and images. The way of life of the spiritual depths“Lale”story, the life and death of the closeness of a tradition as expressed in a“ Bagı' Eram ”story, the daily life problems are expressed as“ Sadece Hayat Ebedi ”story, the son of a father longing for the“ Yalancı Geceler ”story, the only living the suffering of a woman's social life is expressed“Aşk ve Nefret”story, city life with the rules of a growing women's favorite guy, after marrying the village settlement and here you have taken the trouble“Şehirli Gelin”story, the promise stands behind even death even though it cost this promise is fulfilled“Müjde”story described in the see that.