Expressions of power in Pinter's The Birthday Party and Albee's Who's Afraid of Virginia Woolf?
Albee'nin Who's Afraid of Virginia Woolf? ve Pinter'in The Birthday Party isimli eserlerinde ıfadelerin gücü
  1. Tez No: 367998
  2. Yazar: BASHDAR RASUL QADİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CARL JEFFREY BOON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu teziki dilin en onemli ozelliklerinden biri, dili guc kazanma icin iki absurdist tyatro dramada Harold Pinterin The Birthday Party ve Edward Albee nin Whose Afraid of Virginia Woolf? kullaniminin iletişim kuramı ve gücü yaklaşımı ışığında analizini sunmaktadir . Absurd dramada dil analizini onemli bir figure olarak absurd tyatronun çeşitli noktaları anlamak için ve önemi ve belirtileri gostermek icin onemli bir yoldur. Bu calisma iki tyatronun karakterleri ile dilini kullanarak kazanılan güç kavramına doğru bir analiz uygular. Güç ve dil arasındaki ilişkiyi açıklayarak, dilin ne kadar kisileri kisilere başkalarıni kontrol ve hakimiyet altina alinabilir güç veren yüksek bir öneme sahip olduğunu aciklanabilir. İlk olarak, calisma absurd tyatronun arka plan ve tanimini, onemini ve teknik ozelliklerini gosterir. sonar guc kavramini tanimlayan iletişim kuramı ve sonra ,iki oyun yazarlarının kısa bir biyografisi ve iki oyunun kisa bir tanitimi verilir. Harold Pinterin The birthday Party and Edward Albeenin Who's Afraid of Virginia Woolf? ikinci olarak dilin guc araci olarak rolunu arastiryor, iki oyunun karakterleryle dilin bir strateji olarak bilginin diyerlerden nasil saklanacagini ve bununla guc kazaniminin olacagini aciklar.. Son olarak, calisma iki oyun bir karşılaştırma ve benzerlikler ile son bulur, ve bu bütün bir calisma sonuç verir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis of dramatic dialogue as a major characteristic of the“Theatre of the Absurd”for practicing power in the two absurdist plays Pinter's The Birthday Party and Albee's Who's Afraid of Virginia Woolf? through the lens of communication and speech act theory. The analysis of dramatic language as a significant figure of Absurd drama is a useful way to understand the various points of the Theatre of the Absurd and its important manifestations. The paper applies an analysis of the concept of power gained through language by the characters of the two plays. By explaining the relationship between power and language, it can be understood that how language has an important role in the power struggle among individuals to control and dominate each other. Firstly, the paper defines the“Theatre of the Absurd,”and its significant characteristics and techniques. Then, the study defines the concept of power with reference to communication theory, and gives a short biography of the two playwrights and brief introduction of the two plays Pinter's The Birthday Party and Albee's Who's Afraid of Virginia Woolf? Secondly, the paper explores the role of language as a means of power; it shows how characters during dramatic dialogues use linguistic strategies and techniques in both plays so that they can hold onto power. Finally, the paper makes a comparison between the two playwrights, Pinter and Albee, and“European Absurd Drama”and“American Modern Drama.”The thesis ends with a conclusion.