Para politikasındaki gelişmeler ve Türkiye uygulaması
The developments in monetary policy: The case of Turkey
- Tez No: 367996
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MAHİR FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bretton Woods sisteminin yıkıldığı 1970'li yıllardan günümüze gerek dünya ekonomisinde gerekse iktisat teorisinde yaşanan gelişmeler neticesinde, uzun dönemde para politikasının nihai ve öncelikli amacının fiyat istikrarı olması gerektiği konusunda, iktisatçılar ve merkez bankacılar arasında yaygın bir kanaat oluşmuştur. Para politikasının, uzun vadede öncelikli amacının fiyat istikrarını sağlamak olması gerektiği üzerinde bir görüş birliğinin sağlanmasından sonra, bunun gerçekleştirilmesi için hangi para politikası rejiminin en uygun olduğu konusundaki tartışmalar daha da hızlanmıştır. Tüm bu gelişmeler paralelinde, iktisat politikalarının uygulanması ve sonuçlarının değerlendirilmesi hususunda, 1990'ların sonlarında yeşeren ve iktisadi ekoller arasındaki metodolojik yakınlaşmaya bağlı olarak Yeni Neoklasik Sentez (YNS) modelleri çerçevesinde bir uzlaşma zemini oluşmuştur. Metodolojik olarak YNS, dinamik genel denge teorisini kullanarak mikro iktisat ile makro iktisat arasındaki ayrımı ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. YNS, para politikası rejimi olarak enflasyon hedeflemesini benimsemektedir. YNS'e göre, enflasyon hedeflemesi hem fiyat istikrarını gerçekleştirmekte, hem de üretim ve istihdam düzeyindeki dalgalanmaları azaltmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, makroekonominin 20. yüzyılın sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında yaşadığı dönüşüm ve bu dönüşüm çerçevesinde para politikası modellemesinde ortaya çıkan değişimlerin Türkiye'deki uygulamalara yansımalarını araştırmaktır. Çalışmada öncelikle para politikasının tarihsel gelişimi, YNS çerçevesinde gelişen teorik konular ve uygulanan para politikaları analiz edilmekte, ardından da makroekonomik modelleme alanında yaşanan gelişmeler incelenmektedir. Çalışma, bir dinamik stokastik genel denge modeli olan YNS modelinin Türkiye için uygunluğunun, genelleştirilmiş momentler yöntemi (GMM) ile araştırılmasıyla son bulmaktadır. Elde edilen sonuçlar, teorik geçerliliği kabul edilmiş modelin Türkiye için uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is obvious that there have been significant developments in the world economy in the recent years and these developments have certainly had reflections on economic theory. One important development has been observed in monetary policy: The price stability has become the main priority of monetary policy from the collapse of the Bretton Woods system in the 1970s to the 2010s. The debate has been concentrated on which monetary regime may be appropriate in order to achieve this objective. The New Neoclassical Synthesis has gained an advantage over the alternative policy regimes, regarding its application and assessment and the result of the methodological convergence;. Methodoligically, The New Neoclassical Synthesis employs dynamic general equilibrium theory and that has a successful attemp to eliminate the difference between microeconomic and macroeconomic foundations of monetary policy. The New Neoclassical Synthesis adopts inflation targetting and assumes that inflation targetting reaches to the goal of price stability, and reduces the fluctations in production and employment. The intended study aims to investigate and tries to explain the development that has occured in macroeconomics along with modelling on monetary policy at the end of the 20th and the early 21st centuries. The Turkish experience will be treated as a case study. Thesis plan is as follows: A historical evaluation of monetary policy, theoretical debates and applied monetary policies within framework of The New Neoclassical Synthesis. The study comes to an end with a search of acceptability of The New Neoclassical Synthesis model, which is a dynamic stochastic general equilibrium model, by using Generalized Method of Moments. It has been concluded that model's application to the Turkish economy is appropriate.