Fatma Aliye Hanım'ın fikrî dünyası
- Tez No: 368000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Fatma Aliye Hanım, Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet devrinin ilk yılları olmak üzere üç dönemde de fikirleriyle konuşmuş önemli bir yazardır. Romanları ve makaleleriyle toplumun yeniden inşasına katkıda bulunan Fatma Aliye Hanım, tercüme ve felsefe alanında eseri olan ilk kadın yazarımızdır. Bu tezle onun hayatı ve yazılarıyla birlikte fikrî dünyası ele alınacaktır. Birçok teze dayanaklık yapmış olan müstakil eserlerinden ziyade bu tezde Fatma Aliye Hanım?ın makaleleri incelenmiştir. Tezin yazımına başlamadan önce Fatma Aliye Hanım?ın çeşitli gazete ve dergilerdeki yazıları bulundu. Bulunan yazılar konularına göre tasnif edildi. Bu aşamalardan sonra tezin yazımına başlandı. Makalelerinin büyük çoğunluğu Osmanlıca olduğu için örnek olarak bazı yazıları transkribe edilip tezin sonuna dahil edildi. Kadın ve çocuk eğitimi, görücü usûlü evlilik, çok eşlilik, kadının giyimi, feminizm gibi konular makalelerinin içeriğini oluşturur. İncelenen makaleler şunu gösteriyor ki konular hâlâ güncelliğini korumaktadır. Fatma Aliye Hanım?ın yazılarının arka planını oluşturan fikrî dünyasının incelendiği bu tez onun yaşadığı dönem hakkında da bilgi verir. Yazıları vesilesiyle onun döneminden oldukça farklı bir bakış açısıyla meselelere yaklaştığı görülür.
Özet (Çeviri)
Fatma Aliye Hanim, administrative, constitutional and the first years of the Rebuplic, including the transfer of a significant writer talked to the ideas of the three periods. Fatma Aliye novels and articles that contribute to the reconstruction and philosophy editor. The intellectual world of his life and writings of this thesis will be discussed. Resists many thesis Fatma Aliye Hanim, who had made the articles analyzed in this thesis, rather than individual works. Ms. Fatma Aliye before you start writing the thesis writings found in various newspapers and magazines. The articles that were classified by subject. After these stages was the writing of the thesis. For example that the vast majority of articles in some of the writings of the Ottoman whether transcribed were included in the end of the thesis. Women?s and children?s education, arranged marriage, polygamy, women?s clothes, constitute the content of articles that issues such as feminism. Shows that the issues stil remain up to date articles examined. Ms. Fatma Aliye writings that make up the background of the intellectual world of the period examined in this thesis provides information about where he lived. On the occasion of the issues from the perspective of this writings will appear to be a very different era.