Varoluşçuluk ve bireyselleşme bağlamında Oğuz Atay'ın eserlerinin incelenmesi
Examination of Oğuz Atay's works in the context of existentialism and individualism
- Tez No: 368040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAYİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra Fransa'dan başlayarak tüm Avrupa'ya yayılan ve bir moda haline gelen varoluşçuluk, Türk edebiyatında da etkili olmuştur. Varoluşçu felsefe, felsefi bir disiplin olmaktan ziyade daha çok edebi bir akım olarak görüşlerini ifade etme yoluna gitmiştir. Nitekim varoluşçu felsefenin önemli isimleri aynı zamanda edebiyatçıdırlar ve düşüncelerini edebi eserler aracılığıyla dile getirmişlerdir. 1960'lı yılların sonunda yazı hayatına başlayan ve entelektüel kişiliğiyle Batılı yazarları takip eden Oğuz Atay, Martin Heidegger ve Soren Kierkegaard gibi varoluşçu düşünürlerle birlikte Jean-Paul Sartre, Franz Kafka ve Albert Camus gibi varoluşçu düşünce ekseninde eserler veren yazarların etkisiyle yapıtlarında varoluşçu felsefeden yararlanmıştır. Oğuz Atay'ın varoluş felsefesini nasıl işlediğini inceleyen bu çalışmada, Oğuz Atay'ın eserleri varoluşçu felsefenin ışığında tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the second world war, starting from France existensialim which has spread and become a trend throughout the entire Europe has also been influential in Turkish literature. Existensialist philosophy has chosen to express its views much more as a literary movement than as a philosophical discipline. Therefore, the notable names of existensialist philosophy are men of letters at the same time and they have expressed their thoughts via literary works. Starting his writing career in the late 1960's and following the western writers with his intellectualness, Oguz Atay has made use of the existensialist philosophy in his works by the influence of writers who have produced works in the light of existensialist thought and along with the existensialist thinkers such as Martin Heidegger and Soren Kierkegaard. In this work, which examined how Oguz Atay exercised the existensial philosophy, Oguz Atay's works were studied in the light of existensialist philosophy.