İstanbul Avrupa yakasındaki okul bahçelerinin öğrenci sayısına göre yeterliliklerinin mekânsal olarak değerlendirilmesi
Spatial assessment of sufficiency of the schoolyards based on number of students in the European part of Istanbul
  1. Tez No: 368039
  2. Yazar: EMİN SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARABURUN, DOÇ. DR. ALİ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Okul bahçeleri okulun dış çevresi olarak tanımlanır. Bu alanlar tören, teneffüs, oyun ve açık hava etkinlikleri için kullanılmaktadır. Okul bahçelerinin öğrencilerin sosyal gelişimleri, dikkat ve faaliyet seviyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması bu mekanların yeterlilikleri fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde önemli rol oynamaktadır. Okul bahçelerinin öğrenci başına düşen alan ve uygunluk açısından yeterliliği bir ülkede eğitime verilen önemi de göstermektedir. Bu çalışmanın amacı İstanbul'un Avrupa yakasındaki okul bahçelerinin mekânsal olarak analiz edilmesi ve öğrenci sayısına göre yeterliliklerinin farklı ulusal ve uluslararası standartlara göre belirlenmesidir. Çalışmada okul bahçeleri hâlihazır haritalar kullanılarak teker teker belirlenmiş, bahçelerin alanları hesaplanmış ve okullardaki öğrenci sayılarına göre metrekareye düşen öğrenci sayıları her okul için ayrı olarak tespit edilmiştir. Çalışmada değerlendirmeye alınan 1.323 okul içerisinde, öğrenci başına 20 m2 yeterliliğini sağlayan okulların oranı % 5,7 ve 5 m2 olan TSE standartını sağlayan okulların oranının ise % 30,2 olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre tüm ilçelerde okulların bahçe alanlarının oldukça yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Schoolyard is defined as an area around school building. Those areas are used for multipurpose such as ceremony, recess, play and other outdoor activities. Since schoolyards have positive effect on social development, attention and activity level of students the sufficiency of those areas play important role in their physical and mental development. The sufficiency of the schoolyards in terms of adequacy and space per student is an indicator that shows the importance of education in a country. The aim of this study is spatial analysis of school gardens in European part of Istanbul and determining sufficiency of school gardens based on number of students according to national and international standards. The locations and schoolyard areas of 1323 schools in study area were determined individually using base maps, the number of students in the schools were provided from web sites of schools and the number of students per square meter was calculated accordingly. The ratio of the schools that meets 20 m2 schoolyard area for a student was found as 5,7 %. The ratio of schools that meets 5 m2 standart of Turkish Standarts Institute was found 30,2 % . The findings of the study indicated that the schoolyard areas in European part of Istanbul were found insufficient.