Housing and neighbourhood quality in Kano, Nigeria: An urban geography study
Nijerya Kano'da konut ve mahalle kalitesi: Şehir coğrafyası çalışması
  1. Tez No: 368044
  2. Yazar: ABDULKADİR BELLO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ISTVAN OLIVER EGRESİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, nicel ve nitel bakış açısı ile Nijerya, Kano şehrinin konut planlaması, mahalle yerleşimleri, konut türleri ve konut durumlarını incelemeye yönelik yapılan bir analizdir. Çalışma nüfusu Kano metropoliten alanındaki üç farklı alanda bulunan altı yerleşim mahallesinden üretilmiştir. Çalışma nitelikleri konut ve mahallelerin kalitesi ve yeterliliği ile ilgili yerleşiklerin yanıtları ve algılarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma için elde edilen veriler birincil ve ikincil kaynaklardan temin edilmiştir. Birincil veriler, Kano metropoliten alanında bulunan altı mahallede seçilen belirli ev halkına yöneltilen yapılandırılmış anketler yoluyla elde edilmiştir. Veri analizi seçilen altı mahalleden 534 anketin cevaplanması ile elde edilmiştir ve anketlerden elde edilen veriler Statistical Package fort he Social Science (SPSS) yolu ile analiz edilmiştir. Çalışmada, altı mahalle sakinlerinin mahalle ve konut algılarının yeterliliğinde büyük farklar olduğu elde edilmiştir. Düşük yoğunluklu bölge sakinleri, orta ve yüksek yoğunluklu bölgelerde yaşayanlara göre konut ve mahalle memnuniyetlerinin daha yüksek olduğu dile getirilmiştir. Bu nedenle, yerleşim alanlarının yaşam standartlarının artışında mahalle ve konut durumlarının geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bu bulgulardan yola çıkarak, yerleşim alanlarındaki memnuniyet seviyesinin artması için şehrin yöneticileri daha iyi altyapı ve servislerin sağlamalı, özellikle planlama ve durumları kötü olan yüksek yoğunluklu alanlara daha fazla önem göstermesi gerektiğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
This study has analysed housing in Kano, Nigeria from both quantitative and qualitative angle of view considering the nature of housing planning, types of residential neighbourhoods, housing type and their condition. The study population was derived from six residential neighbourhoods which were chosen from three different residential zones in the Kano metropolitan area. The study set out to ascertain resident's responses and perceptions on the quality and adequacy of their housing and neighbourhood's attributes. The data for this study were collected from both primary and secondary sources. The primary data were collected using a structured questionnaire administered to each of the systematically selected household heads in the six neighbourhoods in the metropolitan area of Kano. Data analysis was based on responses from 534 questionnaires retrieved from the six selected neighbourhoods and the data derived from the questionnaires was analyzed on Statistical Package for the Social Science (SPSS). The study found that there are major differences in the way residents from the six neighbourhoods perceive adequacy of their house and neighbourhood. Residents in the low density zone expressed higher satisfaction with their housing and neighbourhood than those living in medium and high density zones. Therefore, improving the condition of housing and neighbourhood is important in raising the residents' standard of living. Based on these findings, we believe that, in order to raise the residents' level of satisfaction, the city administration should focus on providing better public infrastructure and services especially within the high density zone which has poor planning and conditions.