Feasibility of presidential system in Turkey
Başkanlık sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği
  1. Tez No: 368046
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMMAS SALUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tezin temel amacı, başkanlık sisteminin uygulanabilirliğini kurumlar ve yapılmış değişiklikler üzerinden incelemek ve cumhuriyetin başlangıcında neden parlamenter sistemi tercih ettiğini göstermektir. Günümüzde hükümet siyasi yönetim sisteminin değişikliğini arzulanmaktadır. Bu süreçte doğacak yeni kurumlar olacak ve gerekli değişikler yapılacaktır. Sistemin nasıl uygulanacağı belirsiz olmakla birlikte yasama ve yürütmenin temelden değişmesi söz konusudur. Türkiye'nin siyasi tarihi boyunca birçok hükümet sistem değişikliği yapmak istemiş fakat gerçekleştirememiştir. Türkiye'nin parlamenter sistem geçmişi çok da umut vaat edici değildir. Öncelikle cumhurbaşkanlığı ile ilgili düzenlemelerin yapılması düşünülmelidir. Bununla birlikte eğer bir sistem değişikliği arzulanıyorsa parlamenter sistemde sorun olan parçalar iyileştirilmelidir. Sonrasında yeni sisteme uygun gerekli değişikler tamamlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis is to show that why parliamentary system was preferred at the beginning of the Republic and to analyse the feasibility of presidency system over institutions and necessary changing. Nowadays government desires changing of political system. In this process there will be new institutions and necessary changing will be done. Even if the application of this new system is nebulous, there will be fundamental changing over legislative and executive organs. Many of governments in Turkish political history desired to change the political system but they were not able to. Turkish parliamentary system is not hold promise for the future and it is in the middle of the entanglement. There should be new arrangement about Turkey's president of republic. In addition to this if there is any desire for new system, problematical parts of parliamentary system must be improved. Then necessary changes should be completed.