Mikrotürbinlerin incelenmesi ve optimizasyonu
Microturbine systems and optimizations
  1. Tez No: 244054
  2. Yazar: SEZGİN ŞAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. HANDAN ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Enerji santrallerinde üretilen elektrik nihai kullanım noktasına ulaşana kadar kayıplara uğramaktadır. Bu kayıplar elektriğin üretildiği enerji santralinde termal kayıplar, dağıtım hatlarında trafo ve iletim kayıpları olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle enerji konusunda artan fiyatlara karşın endüstri kendi elektriğini üretme arayışı içerisine gitmiştir. Yeterli termal yüke ve elektrik talebine göre kuracağı santrali mikro yada makro olarak boyutlandırmaktadırlar.Kurulacak sistemin boyutu enerjiyi en verimli kullanabilen ve santrali minimum atıl zamanla kullanabilen bir tasarım optimizasyonu ile belirlenmektedir. Bu çalışmada mikro ölçekli bir kojenerasyon sisteminin toplu konutlarda kullanılması durumunda sistemin teknik ve ekonomik analizi yapılmıştır.Yapısal karakteristikler bina tipi, boyutu ve sıcak su kullanımı olarak, bölgesel karakteristikler ise rakım ve dış hava sıcaklıkları olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de dört farklı bölgede uygulama durumları incelenmiştir. Yatırım ve işletme maliyetleri hesaba katılarak sistemin fizibilite çalışması yapılmıştır. Proje ömrü ekonomik analizleri Net Bugünkü Değer hesap metodu ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy produced at the power plant has losses until it reaches the end-use site. Approximately two thirds of source energy is lost on the way. These are thermal losses at the power plant and losses in transmission and distribution systems. Energy prices are constantly rising. Energy security is another major issue for industry. All these aspects force industries to produce their own energy onsite.The best common use of source energy is the production of combined heat and power (CHP). To optimize return on investment, systems are sized to have maximum utilization and minimum idle time. This study carries out technical and economical analyses of the microturbine system for use in multi block residential buildings.Construction characteristics appear as building type, dimensions and use of domestic hot water. Regional characteristics appear as altitude and ambient temperature. A detailed study considering the electrical and thermal energy needs of residential buildings located in four different regions in Turkey was carried out. Investment and operational costs are taken into account in calculating the feasibility of the project. In this study the net present value method is used for detailed life cycle cost economic analysis.