Ceride ve Bilgi Yurdu Işığı mecmualarının inceleme ve indeksi
The systematical index and study of the Ceride and Bilgi Yurdu Işığı newspaper
- Tez No: 368047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu tezde 1908-1909 yıllarında yayımlanan Ceride Mecmuasının 1-48 sayıları ile 1917-1918 yılları arasında yayımlanan Bilgi Yurdu Işığı Mecmuasının 1-17 sayıları incelenmiştir. Tezin giriş bölümünde Meşrutiyet Devri'nin siyasi ve sosyal görünümü ile bu dönemdeki basın hayatından bahsettik. Birinci bölümde, Ceride mecmuasının şekil, muhteva, dil ve anlatım özelliklerine yer verdik. Son olarak yazar kadrosundan bahsettik.“Yazar Adlarına Göre Fihrist'te mecmuadaki tüm yazıları yazarlarının isimleri altında gruplandırdık. Bunu yaparken yazarları alfabetik sırayla yerleştirdik. Yazarı belli olmayan yazıları ise fihristin sonundaki ”İmzasız“ bölümünde gösterdik. ”Konularına Göre Fihrist"'te listelediğimiz yazıları, ilintili olduğu her bir konu başlığının altında gösterdik. İkinci bölümde de, ilk bölümde uyguladığımız başlıkları Bilgi Yurdu Işığı Mecmuası için uyguladık. Üçüncü bölümde ise seçtiğimiz yazıların transkripsiyonlarına yer verdik. Tezin son bölümünü ise çalışmamız esnasında faydalandığımız kaynakları gösteren ayrıntılı bir bibliyografyaya ayırdık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examined the issues from 1 to 48 of the journal of Ceride which were published between 1908 and 1909 and the issues from 1 to 17 of the journal of Bilgi Yurdu Işığı which were published between 1917 and 1918. At the beginning of the thesis the political conditions, social conditions and the media organs of the constitutional period were mentioned. In the first part, the content, form, language and expression style of the Ceride newspaper were included. Finally we talked about our staff writer.“ İndex of Contributors”we classifed all the articles the names of the contributors. We arranged the names of the contributors alhabetically. The anonymous articles werw classified as“unsigned”and put at the end of the index. Entitled as“İndex of Subject Matters”, we classified the articles under the name of topics. İn the second part, Journal of applied topics Bilgi Yurdu Işığı applied to the first section. İn the third part ve included the transcriptions of the articles we chose. İn the last part we preparad a detalied bibliography showing the resources which we used while preparing the thesis.