Ölüm farkındalığının kabahatler kanununun uygulanmasında jandarma personelinin belirlediği idari para cezası kararlarına etkisinin dehşet yönetimi kuramı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of death awareness on administrative fine, determined by gendarmarie under misdemeanor law, in terror management perspective
- Tez No: 368130
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Psikoloji, Law, Public Administration, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dehşet Yönetimi Kuramı (DYK), insanların diğer organizmalardan farklı olarak ölümlü olduklarının farkında olduklarını ve bu farkındalığın insanlarda felç edici bir dehşete neden olduğunu ileri sürmektedir. İnsan davranışlarının temelinde yatan temel güdü bu dehşetin azaltılmasıdır. Kültürel dünya görüşlerine bağlanmak bu dehşeti azaltmanın bir yolu olarak görülmektedir. İnsanlar nereden geldikleri, neden dünyada oldukları ve ölünce kendilerine ne olacağı gibi sorulara cevap verebilen kültürel dünya görüşlerine sıkı sıkıya bağlanarak, anlamlı ve kendilerinden daha büyük bir bütünün bir parçası ve o bütüne değer katan bireyler olduklarını düşünerek felç edici varoluşsal dehşeti azaltırlar. Jandarma personeli de gerek okul gerek meslek hayatları boyunca kanunlarla iç içe olmaları nedeni ile kanunları içselleştirmekte ve kültürel dünya görüşlerinin bir parçası haline getirmektedir. Bu araştırmanın birinci bölümünde, Dehşet Yönetimi Teorisinin kuramsal çerçevesi, ikinci bölümde de, çalışma kapsamında kültürel dünya görüşü savunmasının ölçüm aracı olarak kullanılması nedeni ile Kabahatler Kanunu'nu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Jandarma personeline ölümlülükleri hatırlatıldığında, kültürel dünya görüşlerinin bir parçası haline getirdikleri kanunları ihlal edenlere daha fazla idari para cezası belirleyecekleri hipotezi test edilmiş, ölüm farkındalığının belirlenen ceza miktarlarında farklılığa yol açıp açmadığı ve öğrenimi devam eden JAMYO öğrencileri ile görevdeki Jandarma personelinin belirlediği ceza miktarlarında farklılık olup olmadığı soruları araştırılmıştır. Jandarma Okullar Komutanlığı'nda görevli rütbeli personel ve JAMYO öğrencileri ile yapılan deneysel çalışmada, ölümlülüğün hatırlatılmasının hem öğrencilerde hem de rütbeli personelde belirlenen idari para cezası miktarını artırdığı bulunmuştur. Son bölümde, elde edilen sonuçların değerlendirmesi yapılarak, gelecek çalışmalara yönelik teklifler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Terror Management Theory suggests that unlike other organisms, human-beings are aware of their mortality and this awareness causes a paralyzing terror. The underlying motive of human behavior is the reduction of the paralyzing terror. Commitment to cultural worldviews is seen as a way to reduce the terror. Committing to cultural worldviews, which can answer the questions like where they come from, why they are in the world and what will happen to them when they die, people think that they are part of a meaningful and bigger society and they are individuals, that contribute value to the society. These thoughts help to reduce the paralyzing terror. In other words, through the cultural worldviews, people maintain their psychological equanimity by the thoughts that they are not the physical bodies, that is damaged and rots, and even if they die, the society, of which they are part, will continue to live. Gendarmeries are intertwined with the laws not only at school but also over the course of their career and this intertwinement causes internalization of laws and make them part of the whole cultural worldviews. In the first chapter of the review, some information about the theoretical framework of Terror Management Theory and in the second chapter, Misdemeanors Law, which was used as a measurement tool of cultural worldview defense level, were mentioned briefly. In the third chapter, the hypothesis, that mortality reminded Gendarmeries determine greater administrative penalty for those, who violate the laws, which have become a part of their cultural worldviews was tested. Additionally, the questions, does mortality salience cause a difference in penalty determined by cadets or ranking staff and is there any difference between the penalties determined by the cadets and the ranking staff of Gendarmerie, were researched. In the experimental study, which was done with ranking staff of Gendarmerie School Command and the cadets in JAMYO, it is found that reminding mortality increases the amount of administrative penalty, determined by cadets and ranking staff. In the last chapter, the obtained results were evaluated and proposals have been made for the future studies.