Firma düzeyinde teknoloji yönetim yeteneği değerlendirme modeli : Savunma sanayi uygulaması
Company level technology management capability evaluation model : Defense industry application
- Tez No: 368131
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CANAN ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Küreselleşme olgusunu çerçevesinde yeni ekonomide teknoloji en önemli rekabet avantajı unsurlarından biri haline gelmiştir. Teknoloji yönetimi, operasyonların yönetimi, bilgi yönetimi ve inovasyon yönetimi açılarından merkezde konumlanan süreçlerin rekabetçilikte önemli rol oynamasından ötürü bu çalışma teknoloji yönetimi yeteneği üzerine odaklanmıştır. Koşulları çok hızlı değişen rekabetçi dünyada, Teknoloji Yönetim Yeteneği gelişen ve olgunlaşan firmaların rekabet güçleri ve performansları artmaktadır. Bu araştırmada, bir firmayı yönetebilmek için gerekli olan ana süreçler, bilgi, inovasyon, proje, teknoloji yönetimi, rekabet gücü ve kurumsal performans arasındaki ilişkileri ortaya koyabilmek için firmaların Teknoloji Yönetim Yeteneklerini de tanımlayan süreç temelli bir taslak değerlendirme modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model kullanılarak, Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) himayesinde hazırlanan ve İzmir Kalkınma Ajansı(İZKA) tarafından desteklenen bir proje kapsamında seçilen 75 şirketin üst düzey yöneticileriyle yüz yüze bilgilendirmeli görüşmelerle veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler temel istatistik teknikleriyle incelenmiş yapısal eşitlik modellemesi kapsamında doğrulayıcı faktör analizlerine tabi tutulmuştur. Geliştirilen kuramsal model verilerle doğrulanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ve bulgular araştırma hipotezlerini destekler niteliktedir. Analizler sonrasında başta Teknoloji Yönetim Yeteneğini oluşturan süreçler olmak üzere bir firmayı yönetebilmek için gerekli tüm süreçlerin rekabet avantajı üzerindeki doğrudan ve kurumsal performans üzerindeki dolaylı etkileri saptanmıştır. Firmaların TYY seviyeleri de tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The management of technology has become one of the major drivers for the competitive advantage in the new economy based on the globalisation fact. Since knowledge management, innovation management, operations management and technology management play an important role over the competitive advantage, this study is focused on technology management capability. Under the rapid changing competitive world conditions, companies which improve technology management capabilities and become mature may improve their competitive powers and in turn their performances. In order to test the hypothesis and to empirically test the relationships among technology management capability, competitive advantage and corporate performance together with the other major processes, a process based evaluation model has been developed as a part of this research. Utilising the model developed, a survey has been performed to obtain the data and validate the model via face to face structured interviews with the upper management of 75 selected companies by Agean Region Chamber of Industry(EBSO) Besides the basic statistical analysis, confirmatory factor analysis(CFA) as a part of the structural equation modeling(SEM) is performed to test the hypothesis. Outputs and findings as a result of the SEM analysis support the hypothesis which means the theoretical structural model is verified by the empirical data. Within the statistical analysis, direct causal effect of all processes including technology management processes over competitive advantage has been identified and similiarly indirect effect has been identified over corporate performance through competitive advantage. Besides these causal effects technology management levels of the firms have been identified/calculated.