Nedim Divanı'nın söz varlığı incelemesi
An analysis on the lexicon of Nedim's Diwan
  1. Tez No: 368307
  2. Yazar: SİBEL HÜSEYİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZKAN ÖZTEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Çalışmamızda, Divan edebiyatının en önemli şairlerinden biri olan Nedim'in divanının sözlüğü hazırlanmıştır. Nedim, sanatının en parlak dönemini Lale Devri'nde yaşamış ve bu dönemin kapanmasına sebep olan isyan sırasında hayata veda etmiş, bu devrin âdeta simgesi olmuş bir şairdir. Bu çalışma ile Nedim Divanı'nın kelime kadrosu içindeki yerli ve alıntı unsurların sayısal verilerini elde edip dil özelliklerini belirleyebilmek, kelimelerin birleşme şekillerini, anlam ve işlevlerini, bunlara bağlı olarak ortaya çıkan dil birliklerini sergilemek; bunun sonucunda da XVIII. yüzyıl Osmanlı Türkçesinin dil özelliklerini belirlemeye katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present paper, we write a dictionary of the Divan of Nedim, who is one of the most prominent poets of the Divan poetry of Ottoman literature. Nedim is widely regarded as an iconic poet of the Tulip Period as he completed his seminal works and died during an uprising which brought an end to the era. By this work, we aim to obtain quantitative data on local and borrowed factors within the vocabulary of Nedim Divan in order to identify the aspects of the language used, also to uncover how the words are compouded as well as their meanings and functions and, hence, to contribute to the effort of determining the properties of the Ottoman Turkish of 18th Century.