Nedim Divanı sözlüğü
Glossary of Nedim's Divan
- Tez No: 825420
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2008
Özet
“Nedim Divanı Sözlüğü”XVIII. yüzyıl şairlerinden Nedim'in divanının esas alındığı metin sözlüğü niteliğinde bir çalışmadır. Çalışmada, Nedim Divanı'nda bulunan sözcükler metnin bağlamı esas alınarak madde başı ve ara maddeler şeklinde alfabetik olarak dizilmiştir. Sözcüklerin her bağlama göre değişen anlam değerleri Nedim Divanı'ndaki tanıkları ile birlikte sunulmuştur. Bu çalışma ile Nedim Divanı'nı oluşturan sözcüklerin bağlama göre kazandığı farklı anlamlar ve Nedim'in özgün kullanımları tespit edilmiş, bu tespitler sonucunda Nedim Divanı'nın sözvarlığı bilimsel bir veri olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın başta Nedim'in üslubuna yönelik bir çalışmanın ana kaynağı olmasının yanı sıra diğer Divan şairlerine yönelik üslup çalışmalarına da katkıda bulunabileceği ve Divan şairlerin üsluplarının ile sözvarlıklarının kolaylıkla mukayeseli olarak incelenmesini sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
“Glossary of Nedim's Divan”is a study in the form of a text dictionary based on the divan of Nedim, one of the 18th century poets. In the study, the words found in Nedim's Divan are arranged alphabetically as head of articles and intermediates based on the context of the text. The meaning values of the words that change according to each context are presented with the witnesses in Nedim's Divan. With this study, the different meanings of the words that make up Nedim's Divan, depending on the context, and Nedim's original uses have been determined, and as a result of these determinations, the vocabulary of Nedim's Divan has been tried to be revealed as a scientific data. It is thought that this study, in addition to being the main source of a study on Nedim's style, can also contribute to the stylistic studies of other Divan poets and can easily provide a comparative analysis of the styles and vocabulary of Divan poets.