Küreselleşme ile dönüşen kentsel mekan ve kentlilik imgesi: İzmir örneği
New forms of urban space with globalization and the image of urban citizenship: A case of İzmir
  1. Tez No: 368325
  2. Yazar: DUYGU YURTTAŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, ev mekanı olarak kapalı site tercih edilmesinin nedenlerini anlamak ve mekânsal ayrışmayı site sakinlerinin gündelik yaşamları ve kent imgeleri açısından analiz etmektir. Bu bakımdan, çalışmanın araştırma sorusu, ev mekanındaki değişikliklerin bu mekanlarda yaşayanların gündelik yaşamını ve genel olarak kent anlayışını nasıl etkilediğidir. Bu soru aynı zamanda, site sakinlerine kent sakini olarak bütünleyici bir değerlendirme sunma fırsatı tanımaktadır. Kapalı siteler, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, benzer nedenlere ve sonuçlara sahip olsa da, İzmir'deki kapalı site örnekleri sosyal yaşam açısından farklı çıktılar sunmaktadır. İzmir'deki kapalı sitelerin benzerlik ve farklılık gösterdiği neden ve sonuçlar bu çalışmanın ana tartışma konusudur. Kapalı sitede yaşama süreci ve gündelik yaşamdaki değişikliklerin yanı sıra site sakinlerinin kent hakkındaki genel bakış açıları ise tartışmanın temel unsurlarıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to understand the reasons behind preferring gated communities as a residential place and analyze the residential segregation in terms of the daily life styles and the city image of the residents. In this regard, the research question of this study is how a change in residential place affects the residents during the daily life and residents' understanding of the city in general. This research question also provides an opportunity to evaluate the meaning of the whole picture of the residents' city lives. Although gated communities, especially in developing countries, have similar reasons and consequences, gated communities in Izmir provide different outcomes in terms of social life. What the similar reasons and consequences and the differences in social life in İzmir's gated communities are the main discussion points of this study covering the process of living in a gated community, the change on daily life and the perspective towards city in general.