Die wahrnemungsweise des fremden in Selim Özdoğans Romanen 'Die Tochter des Schmieds' und 'Heimstraße 52'
Selim Özdoğan'ın 'Die Tochter des Schmieds' ve 'Heimstraße 52' romanlarındaki yabancılık kavramının algılanma biçimi
- Tez No: 368326
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, Selim Özdoğan'ın“Die Tochter des Schmieds”ve“Heimstraße 52”adlı romanlarındaki yabancılık kavramını ve onun roman karakterleri tarafından algılanma biçimini incelemektir. Bu amaçla, tezin Giriş bölümünde Türkiye'den Almanya'ya göçün tarihçesi ve Almanya'nın yabancılara karşı uyguladığı politikanın evreleri hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca bu tarihsel olayın edebiyata yansıması ve bu edebiyatın tarihsel süreç içerisinde gösterdiği değişimlere yer verilmiştir. Tezin kuramsal kısmında ilk önce, Almanya'da veya Alman dilinde eserlerini yazan Türk kökenli göçmen yazarların edebiyatını isimlendirmek ve açıklamak için kullanılan kavramlar, teoriler ve modeller hakkında bilgi verilmektedir. Aynı zamanda bunları destekleyen ve eleştiren görüşlere de değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümde ise, yazar Selim Özdoğan'nın edebi kişiliği, eserleri ve röportajları yardımıyla açıklanmaktadır. Özellikle, edebiyat bilimi içerisinde yazarın yeri ve isimlendirilmesiyle ilgili problem üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde, romanların incelenmesi için gerekli olan“yabancılık”kavramıyla ilgili tanımlara, görüş ve modellere yer verilmiştir. Tezin inceleme kısmı olan dördüncü ve beşinci bölümlerinde“Die Tochter des Schmieds”ve“Heimstraße 52”adlı romanlar çözümlenmiştir. Bu bölümlerde, yabancılık kavramı romanlarda hangi şekillerde ortaya çıkmaktadır ve roman kahramanları yabancı olanı nasıl algılamaktadır gibi sorular üzerinde yoğunlaşılmıştır. Kendi memleketinde ve yabancı bir ülkede yabancı olanın tecrübe edilmesi, teknoloji, modernleşme ve ilerlemenin yabancılık bağlamında algılanma biçimi ve yabancılık deneyimiyle bağlantılı duygu türleri analiz edilmektedir. Sonuç bölümünde ise ne tür sonuçlara ulaşıldığı özet olarak verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the term of“the other”in Selim Özdoğans novels“Die Tochter des Schmieds”and“Heimstraße 52”and its way of perceiving by roman characters. For this purpose, in the introduction of the thesis history of immigration from Turkey to Germany and the phases of policy, which was applied against foreigners by Germany, are informed. Additionally, reflection of this historical fact in the literature and its changes in the historical process are given. First of all, in the theoretical part information about terms, theories and models, which are used for entitlement and explanation of the literature of authors with Turkish migration background, who write their works in Germany or in German language, are given. At the same time, supporting and criticizing opinions about this literature are dealt. In the second section of the study, literary character of author Selim Özdoğan is explained with the help of his works and interviews. Especially the problem of his place and entitlement in literary criticism is emphasized. In the third section definitions, opinions and models about the term“otherness”, which are necessary for analysis of novels, are given. In the fourth and fifth sections, which are the empirical parts of thesis, the novels“Die Tochter des Schmieds”and“Heimstraße 52”are analyzed. These parts evaluate the following questions; which ways are appearing the term“otherness”in novels and how perceive roman characters that other. The experience of the other in native and foreign country, the way of perceiving the other in the context of technology, modernization and progress and emotion types with regard to experience of otherness are analyzed. Finally, what kind of conclusions is reached is given summarizing.