Gelişmekte olan ülkelerde topluluk radyoları: Kırgızistan'da 'Radyomost' topluluk radyosu örneği
Community radios in developing countries: The exampe of 'Radiomost' community radio in Kyrgzistan
  1. Tez No: 368332
  2. Yazar: DİLİA KOBDELEEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT : Gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu; bu ülkelerin ekonomik ve siyasi durumudur. Bundan dolayı eğitimin, kültürün ve demokrasi'nin gelişmesi zor şartlarda oluşmaktadır. Uluslararası örgütlerin çoğu bu sorunu çözmeye çalışmaktadır. Bu yüzden onların tarafından, çeşitli toplulukların gelişmesi için yapılan, topluluk radyolarının oluşmasına yardım edilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde desteğe ihtiyaç duyan topluluklar çoktur. Topluluğun ortak özellikleri, coğrafi, ekonomik, sosyal ve kültürel olabilir. Topluluk radyolarında programları halkın kendisi yapıyor. Bu tür radyolar, insanların ilgisini çeken ve bu toplulukta gündemde bulunmaya hak eden programları yapmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle topluluğun demokrasileşmesini de sağlanıyor. Topluluk radyolarındaki programlar ana akım medya programlarından farklıdır. Programcılar bu topluluk için onlara daha yakın olan konuları ortaya çıkartıp topluluktaki benzersiz kültürünü korumaya, eğitim ve demokrasi düzeyini yükseltmeye çalışmaktadırlar. Aynı zamanda topluluk radyo istasyonu gönüllülere radyo hakkında eğitimi alabilmesini sağlarlar. Topluluk radyo için kullanılan teknik ekipman ucuz olduğundan, gelişmekte olan ülkeler için uygun olmaktadır. Topluluk radyolarının 'Radyomost' adlı bir örneği gelişmekte olan Kırgızistan ülkesinin Talas bölgesinde vardır. Onun açılma nedenlerinden biri Kırgızistan'ın dağlık bir ülke olması ve Talas bölgesinin diğer bölgelerden izole kalmasıdır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kırgızistan mevcut durumu ve bu duruma nasıl geldiği hakkında bilgi verilecektir. Bu bilgi Kırgızistan'ın ekonomik ve siyasi durumundan dolayı gelişmekte olan ülkeler grubuna girilmesi anlatacaktır. İkinci bölümde radyonun KİA aracı olarak ortaya çıkması, onun işlevleri ve türleri anlatılacaktır. Topluluk radyosu kavramı da incelenecektir. Topluluk radyolarının tarihi ve gelişmekte olan ülkeler için anlamı özetlenecektir. Bu bölümde topluluk radyolarının açılmaları için gereken ayrıntılar da anlatılacaktır. Topluluk radyosu programlarının özellikleri dünyanın farklı ülkelerdeki örnekleriyle incelenecektir. Üçüncü bölümde 'Radyomost' adlı Kırgızistan'daki topluluk radyosu hakkında bilgiler verilecektir. Onun Kırgızistan'ın Talas bölgesinde açılmasının nedenleri anlatılacak ve radyo çalışanlarının radyoyu kurarken hangi sorunlarla karşılaştıkları anlatılacaktır. Bu topluluk radyosunun yayın politikası incelenecektir. Kırgızistan medyasının çalışanlarıyla yapılan görüşmelerden ve bu türdeki bir radyonun ülkede nasıl gelişeceğini ve Kırgızistan şartlarında topluluk radyosuna duyulan ihtiyaç anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT : The biggest problem of developing countries is their economical and political situations. Because of this developing of education, culture and democracy continue under harsh conditions. Most of the international communities are trying to solve this problem. So, they help to comprise community radios which are comprised to develop communities. In developing countries, there are many communities that need to be supported. Common qualities of community can be geographik, economical, social or cultural. In community radios the broadcasts are run by community. This kind of radio, help to run broadcasts which concern people and deserve to be on agenda in this community. Due to the fact that, they also help to make communities more democratic. Broadcasts in community radios are more different from the ones in mainstream media so they do not take place in mainstream media. Editors try to preserve unique culture of community and increase the level of democracy with the help of finding the topics that related to community and make them uncovered. The community radios also provide education of radios to volunteers. Because the equipments that are used in community radios are very cheap; they are convenient for developing countries. A sample of community radio called 'Radyomost' is exist in region of Talas in Kyrgyzstan which is a developing country in Middle Asia. On reason of building 'Radyomost' in that region is because Kyrgyzstan is a mountanious country and Talas is an isolated region of this. This study contains three parts. In fist part, information about the current level of Kyrgyzstan and how it has came to this level will be given. This information will explain Kyrgyzstan has became a developing country as its economical and political situation. In second part emerging of radio as a KİA device, functions of it and kinds of it will be explained. Also concept of the community radio will be examined. History of the community radio and its importance for developing countries will be summarized. In this part there will be also details about community radios and what are needed to establish it will be explained. Qualities of broadcasts in community radios will be examined by comparing them to other broadcasts samples around the world. In last part, there will be information about 'Radyomost' which is a community radio in Kyrgyzstan. The reasons why this 'Radyomost' established in Talas region and the diffuculties that laborings faced while building it will be explained. Characteristic s of its broadcasts will be examined. The demands of this kind of radio in conditions of Kyrgyzstan will be explained addition to interviews with employees of Kyrgyz media who indicate that this kind of radio will flourish around the country