AT'da bölgesel kalkınma politikaları ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
- Tez No: 51261
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Günümüzde gelişmekte olan ülkelerin yanısıra gelişmiş ülkelerde de bölgelerarası farklılıkların artması ayrı bir bölgesel politika uygulanmasını gerektirmiştir. Bölgesel politikalar farklı olmakla birlikte Türkiye'nin içinde yer almak için büyük çaba sarfettiği AT'da bölgesel politikalar Türkiye'yi yakından ilgilendirmektedir. Topluluk bölgesel politikalar için beş hedef tespit etmiş bu hedefler yapısal dengesizlikleri gidermek için bölge GSYİH'larının Topluluk ortalama GSYÎH'nın %75'inden az olması koşulu ile toplam finansman ihtiyacının %50-55'ini karşılayabilmektedir. Topluluk bölge politikalarım ABKF, ASF, ATYG- Yönverme bölümü ile AYB, AKÇT, YTA ve Entegre Akdeniz projeleri kaynaklarından finanse etmektedir. ATnun bölgesel amaçlı kaynaklarından Topluluğa son giren ve yapıları Türkiye'ye benzeyen Yunanistan, İspanya ve Portekiz'dir. Bu fonlardan sağlanan yardımlar Yunanistan GSYÎH'nın %0.8'i, İspanya GSYÎH'nın %0.3 ve Portekiz GSYÎH'nın %1.8*ini oluşturduğu dikkate alınırsa fonların Önemi ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de bölgelerarası farklılıkları giderici politikalar uygulanmış ancak sonuçlan tartışmalıdır. Kalkınma Planları ile getirilenKalkınmada Öncelikli Yöreler uygulamasıyla çeşitli teşvikler verilen bu bölgelerde beklenen gelişme sağlanamamıştır. Proje bazında ise en önemlisi GAP'ın sonuçları alınmaya başlamış ve büyük bir gelişme göstermiştir. Kalkınma planlarında dengeli kalkınma model mmodeli üzerinde durulmuş fakat beklenen etki gerçekleşmemiştir. Gümrük birliğine girmek üzere olan Türkiye bölgesel bazda önemli bir çıkar sağlayamamakla birlikte, genel ekonomik etkilerle bölgesel etkiler görülebilecektir. Bu aşamada gelişen ilişkilerle AYB ve Akdeniz projeleri çerçevesinde geliştirilecek projeleri AT kaynaklarından faydalanılabilinir. Türkiye'nin AT'na tam üye olduğundan yapısal fonlardan alacağı pay kesin olmamakla birlikte coğrafi, nüfusu ve bölgesel farklılıkları açısından Türkiye'ye çok benzeyen ve yapısal fonlardan en büyük payı alan (1993 yılında 3 milyar ECU) İspanya'dan az olmayacakür. Ayrıca İspanya 1993 yılına kadar topluluk kaynaklanndan toplam 48 milyon ECU. Yunanistan ise 35 milyar ECU tutarında yardım almışlardır. Toplulukta satınalma gücü paritesine göre kişi başına GSYÎH 18.000$ düzeyinde iken, Türkiye'de 5.100$'dır. Bu gelir ATnun 1/3'ü kadardır. Türkiye'de iller arasındaki gelişmişlik farkı ise 1/7'e kadar çıkmaktadır. Türkiye AT'n tam üye olmadan bölgelerarasındaki gelişmişlik farklarını azaltacak AT mevzuatıda dikkate alınarak öncelikle bölge tanımı yapılarak bölge ayrıştırılması yapılmalı bu şekilde belirlenecek kalkınma kutubu çekim merkezi oluşturulmalı, belirlenecek sürükleyici sektörlerin vasıtasıyla bölgesel kalkınma sağlanması kısa dönemde dengesiz kalkınma, uzun dönemde ise dengeli kalkınması gerçekleştirebilecektir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Nowadays increased inter- regional disparities has been required to apply a separate regional policy in both developed and developing countries. Turkey concernes regional policies in EC, EC has determined five targets for it's regional policies. These targets has been able to answer 50-55% of total financial needs on condition that regional GDFs shouldn't be less ten 75% of average GDP of the community. EC's regional policies has been financing by European Development Fund (EDF), European Investment Bank (EIB), European Coal and Steel Community (ECSC) Integrated Mediterranean Projects. Countries that hecwily use EC's regional sources are Greece, Spain and Portugal which joint the community later and their structures resembles that of Turkey's. The aids provided from these resources constitutes 0.8%% of GDP in Greece, 0.3% of GDP in Spain and 1.8% of GDP in Portugal. These figures show how important role has EC's financial aids in regional development. In Turkey there have been several policies applied to relieve regional disparities but it is hard to express that they had been successful. One of these policies is“Regions That Have Priority In Development”hasprovided several incentives but expected development could not achieved. Even though balanced development strategy has been aimed in development this also could not attained. On the other hand GAP, which is the most important project of regional development, partially finished and the results has been encouraging. Turkey just about to join Custom Union with EC countries without getting almost nothing from the point of regional aids of the community. However it is expected that general economic results of custom union will effect regional development. At this stage with some projects evolved by European Investment Bank and Mediterranean Projects and as a result of developed relationship with EC Turkey will be able to use EC resources. Turkey's share from structural funds of EC in the case of membership has not certain yet but it is expected that this will not be less than Spain's share, which has very similar aspects to Turkey from the point of geography, population and regional disparities. While per capital GDP in EC according to purchasing power parity is 18.000$. it is 5000$ in Turkey. This figure is obviously 1/3 of EC's Turkey should reduce its regional disparities before membership. For this purpose firstly definition of“region”should be made by using EC regulations. Secondly by determining key sectors and development poles regional development should be provided.