Cumhuriyet Dönemi Yozgat'ın sosyal tarihi(1928-1960)
The social history Of Republican Period Of Yozgat(1928-1960)
- Tez No: 368360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezin amacı Yozgat'ın sosyal ve kültürel yapısını incelemektir. Bu çalışmada Başbakanlık Cumhuriyet Arşivinden alınan belgeler ve diğer kaynaklar ışığında Yozgat ilinin sosyal, kültürel yapısı, örf ve adetleri incelenmiştir. Tezde Yozgat ilinin coğrafi, sosyo-ekonomik yapısı ve nüfus durumu hakkında kısaca bahsedilmiş, Yozgat ilinin tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmada Yozgat ilinde, geçmişten günümüze yaşatılmaya çalışılan gelenekler, görenekler, örf ve adetler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis was to examine the social and the cultural structure of the district Yozgat. This research has examined Yozgat's social and cultural structure, Yozgat's customs and traditions, in the light of documents which received from the Archives of the Prime Minister's Republic and from other resources. In this thesis was given brief information about the status of the population and socio-economic and geographical structure of the Yozgat, also was provided extensive information about its history. In this research were described customs and traditions that are trying to keep alive in the Yozgat, from past to present.