Örgütsel adalet algısı ile iş performansı arasındaki ilişki: Afyonkarahisar'da beş yıldızlı termal otel işletmelerinde bir araştırma
The relationship between perception of organizational justice and job performance: A study on five star thermal hotels at Afyonkarahisar
- Tez No: 368361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY HELVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel adalet algısı ile iş performansı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Başka bir ifade ile performans değerlendirme sistemini adaletli algılayan işgörenin performansına katkı sağlayıp sağlamadığı araştırılmaktadır. Bu amaçla Afyonkarahisar'da beş yıldızlı termal otellerde 254 kişiye anket uygulanmıştır. Ampirik analizlerde korelasyon, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarında örgütsel adalet ile iş performansı arasında pozitif ve oldukça anlamlı sonuçlar tespit edilmiştir. Ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, örgütte hangi bölümde çalıştığı, hangi unvana sahip olduğu, aynı işletmede çalışma süresi, tecrübesi gibi demografik değişkenler ile örgütsel adalet algısının ve iş performansının farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to identify the relationship between organizational justice and job performance. In other words, the subject of the study consists of whether any contributions are made to the performance of the worker by the justice perception of the worker related to the performance evaluation system. With this purpose in mind, a questionnaire was implemented on 254 people working in five star thermal hotels in Afyonkarahisar. Correlation, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test methods were utilized in empirical analyses. The findings of analysis suggested positive and quite significant relations between organizational justice and work performance.In addition, organizational justice perception and work performance were observed to be varying depending on the demographic variables such as age, gender, education level, the department one works for in the organization, the title of the job, duration of the work, experience etc.