Bilgi yönetimi sürecinin örgütsel performansa etkisi ve otomotiv sektöründe bir araştırma
The effect of knowledge management processes on organizational performance and a research in automotive industry
- Tez No: 368389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA İPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde bilginin ekonomik yaşamın en önemli faktörü haline gelmesi nedeniyle örgütlerin bilgi varlıklarını sistemli bir biçimde yönetmeleri zorunluluk haline gelmiştir. Örgütler yaşamlarını sürdürebilmek ve rekabetçi üstünlük sağlayabilmek için bilgiyi etkin şekilde yönetme ihtiyacı duymaktadırlar. Çünkü bilgi yönetimi örgütlerin artan bir hızla ve sürekli değişen çevreye uyum sağlama ve rekabet üstünlüğünü ele geçirmelerinde anahtar rol oynar. Örgütler, bilgiyi elde etme, bilgiyi kullanılabilir bilgiye dönüştürme, bilgiyi uygulama ve bilgiyi koruma süreçleri aracılığıyla rekabet güçlerini ve performanslarını artıracaklardır. Bu çalışmanın temel amacı örgütlerde bilgi yönetim sürecinin örgüt performansına etkisini değerlendirmektir. Bunun için konuya ilişkin kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Öncelikle bilgi ve bilgiyle ilgili kavramlar, örgütlerde bilgi yönetiminin temelini oluşturan bilgi yönetiminin altyapısı ve bilgi yönetim süreci incelenmiş ve bu sürecin örgüt performansına etkisi üzerinde durulmuştur. Bu araştırmanın ana kitlesini, Bursa il merkezindeki organize sanayi bölgelerine kayıtlı otomotiv yan sanayi işletmelerinin orta ya da üst düzey yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın hipotezleri çoklu regresyon analizi ile test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; bilgi yönetimi süreçlerinin finansal ve finansal olmayan performans üzerinde kısmen pozitif etkiye sahip olduğu görülmüştür. Son olarak, söz konusu bulguların ışığında otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren işletmeler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, knowledge has become the most important factor of economic life, thus organizations must manage their knowledge assets in a systematic way. Organizations need to manage knowledge efficiently in order to survive and to gain competitive advantage, because knowledge management plays a key role in adaptation to the environment that is rapidly changing and gaining competitive advantage. Organizations can improve their competitive power and performans by means of knowledge acquisition, knowledge transformation, knowledge application and knowledge protection processes. The purpose of this study is to evaluate the impact of knowledge management process on organizational performance. A comprehensive literature survey is done about this subject. First, knowledge and related concepts, infrastructure of knowledge management and knowledge management process are examined and the impact of this process on organizational performance are evaluated. The main population of this research consists of mid-level or senior managers working in the companies of automotive sub-industry that are registered to organized industry regions in Bursa city center. Research hypotheses are tested by multi regression analysis. According to the results; knowledge management processes are found to have partially positive effect on both financial and non-financial performance. Finally, in the light of these results, propositions are made for the companies of automotive sub-industry.