Türk Ceza Hukukunda dava ve ceza zamanaşımı
- Tez No: 368394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Devletin Sonsuza kadar suçlunun peşinde olması imkanı bulunamayacağından, bu durumun sürüncemede kalmayarak bir sonuca varması için davanın veya cezanın düşürülmesi gerektiği öngörülmektedir. Bu durumun oluşabilmesi için dava zamanaşımı ve ceza zamanaşımı olmak üzere iki kavram bulunmaktadır. Dava zamanaşımında, açılmış olan veya devam eden davanın üzerinden belli bir süre geçmesi ile devletin ceza verme hak ve yetkisinden vazgeçmesi öngörülmekteyken; Ceza zamanaşımında ise sanık hakkında hüküm verilmesi ve bu hükmün kesinleşmesinin ardından belli bir süre içerisinde hükmün infazına geçilememesi halinde yine devletin cezalandırma hak ve yetkisinden vazgeçtiğini görmekteyiz. Çalışmamızda hem zamanaşımı kavramı, hem de dava ve ceza zamanaşımı kavramaları ayrıntılı bir şekilde irdelenerek uygulamada yaşanan sıkıntılara ışık tutulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the statute of limitations on the case or reduce the sentence refers to abandon the authority of the state and the punishment deserved. Reason for the adaption of the legal systems of the statute of limitations for a long time to pass through the processing of events in spite of people due to unclear legislation under the criminal charge is based on the thesis that constitute unfair. The occurrence of the event, then went into the darkness, and the evidence unclear events almost a fact that it is difficult to achieve even more. If this situation is no doubt that more and more genuine public order jarring. The main idea underlying the limitation facility is there is no social benefit of punishing people any more. There are two kinds of limitation. The case turned on the statute of limitations in a certain period of time or filed with the trial ofthe case prevents the opening of. Criminal case filed within a certain period of the statute of limitations in to yield impede the implementation of final judgment. Limitation facility has entered into Turkish Criminal Law with Turkish Criminal Code of Law no: 765. Legal arrangement for limitation which takes part in Turkish Criminal Code of Law no: 765 through long ages, is amended with Turkish Criminal Code of Law no: 5237 which is gone into effect on 1st July 2005. Limitation arrangements which take part in both criminal codes differ from each other in many ways. The aim of this study was the case in the Turkish Penal Code and to examine all aspects of the concepts of the criminal statude of limitations to provide information about the application of principles and the institution of the statute of limitations Key Words Limitation, Criminal, Case, Crime, Ġmpede, Cutting, Statude, Law,