Trabzon-Değirmendere Havzası'nın beşeri ve iktisadi coğrafya özellikleri
The Human and economic geographical properties of Değirmendere region in Trabzon
- Tez No: 36841
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ DOĞANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Doğu Karadeniz Coğrafî Bölümü' nde yer alan Degirmendere Havzası 'nın beşerî ve ekonomik coğrafya özellikleri, araştırmamıza konu olmuştur. Yaklaşık 1103 kma yüzölçüme sahip olan havza, Zigana Dağları' nın Karadeniz'i gören yamaçlarında kurulu olup, ılıman bir iklim karakterine sahiptir. Akarsularla son derece parçalanmış topografyada, iklimin de etkisiyle, kıyıdan itibaren yükseklik ile birlikte değişen çok zengin bir bitki örtüsü, 2000 m. yükseltilerine kadar çıkar. Bu seviyelerden itibaren başlayan plato şeklindeki alpin kat, geniş otlak alanlarıyla, hayvancılık faaliyetlerine elverişli bir ortam sunar. Araştırma sahasında, 1990 yılı itibariyle yaşayan 66706 nüfusun %54'ü kadın, %46'sı ise erkekti. Kadın oranının fazla olması, özellikle erkek nüfusun saha dışına göç etmesi ile ilgilidir. Nüfus, genellikle ekip-dikmeye nispeten uygun olan, havzanın aşağı çığırında yoğunlaşmıştır. Ancak, ne tarım ne de hayvancılık, insanların geçimine yeterli olabilmektedir. Saha nüfusunun %88'inin yaşadığı köy yerleşmeleri, 3-15 da.' lık ve birbirinden uzak bahçeler üzerinde kurulan konutların oluşturduğu, dağınık bir dokuya sahiptir. Böyle bir yerleşme sisteminde ise toplu hizmetleri insanlara ulaştırmak güçleşmektedir. Havzanın sahip olduğu geniş otlaklar, ormanlar, yetersiz de olsa tarım alanları ve ticarî potansiyel i7 "-bölgenin jeo- stratejik önemi de dikkate alınarak rasyonel bir şekilde değerlendirildiğinde, nüfusun mevcut beşerî ve ekonomik problemleri kalmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Thesis, examines the human and economic geography of the Degirmendere Region o-F Trabzon in Turkey. This area is approximately 1103 km* and located at the northern »lopes o-F the Zigana Mauntains overlooking the Black Sea» For this reason, the area shows mild climate character. The topographic conditions o-F the area are created by so many rivers which parted the area into sharp valleys. Due to these conditions and with the e-ffect of mild climate, from the seaside until 2000m., the area has a rich flora which varies according to the height. The high plateaus of the region, which have rich meadows, are very suitable for animal husbandary. According to 1990' s census the total population of the area is 66706 out of which 53.5/4 is woman and 46.5% is man. The high percentage of women is closely related to the immigration of male population to other regions for economic reasons. The majority of the population lives intensively at the lower part of the area which is suitable for agriculture. However, neither the agriculture nor the animal husbandary are sufficient enough for the livelihood of the people. The settlements of the area usually have the widht of 3- 15 acres and this pattern has a character in which the hauses are established far from each other within small gardens. This settlement pattern also makes it difficult to distribute public services to the villages. However, if the potential resources of the region are rationally explaited, the problems relating to human and economic conditions of the region can be overcome.