Erdem Bayazıt'ın şiirlerinde din ve metafizik
Religion and metaphysics in Erdem Bayazit's poems
- Tez No: 368422
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Erdem Bayazıt'ın şiirlerindeki din ve metafizik konusu üzerinde yapılmıştır. Din ve metafizik konularının Erdem Bayazıt'ın şiirlerinde nasıl işlendiği incelenmiştir. Çalışma esnasında sadece Erdem Bayazıt'ın eserleri değil, onun üzerinde etkili olan şahıslar ve eserleri de dikkatle incelenmiştir. Erdem Bayazıt şiirleri üzerinde yapılan bu araştırma giriş hariç dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde din, gelenek ve medeniyet kavramları üzerinde durulmuştur. Şairin bu kavramları şiirde hangi mana derinliğinde kullandığı değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise şiirlerinde değindiği peygamberimiz ve dolayısıyla İslam tarihi, diğer peygamberler; üçüncü bölümde ölüme ve metafiziğe bakış açışı, bu iki kavrama yüklediği anlam; dördüncü bölümde Erdem Bayazıt'ın şiirine yansıyan yönüyle insan ve dünyayı algılayışı incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Erdem Bayazıt, şiir, din, metafizik.
Özet (Çeviri)
This study is about the concepts of religion and metaphysics in Erdem Bayazıt's poems. The use of these concepts in his poems is investigated. In addition to his poems, the people who have an effect on him and their works are also discussed. This research on Erdem Bayazıt's poems has four chapters except the introduction part. In the first chapter, the concepts of religion, tradition and civilization are elaborated. The depth of these concepts in his poems is analyzed. In the second chapter, Islamic history, our prophet and the other prophets in his poems; in the third chapter, Bayazıt's point of view about death and metaphysics; in the fourth chapter, the“human”in his poems and his perception of the world are discussed. KEYWORDS: Erdem Bayazıt, poetry, religion, metaphysics.