Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde devletleşme süreci ve Türkiye (1974-2012)
State-making in the Turkish Republic of Northern Cyprus and the role of Turkey in this process within the period starting from Turkish peace operation dated 1974 up to 2012
  1. Tez No: 368442
  2. Yazar: RÜŞTÜ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu tezde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC'de), 1974 Kıbrıs Barış Harekâtından 2012'ye kadar, devletleşme süreci ve bu süreçte Türkiye'nin rolü incelenmektedir. Devletleşme, devlet olma, devleti kurma olarak ele alınan bu süreçten, sınırları belirli bir toprak parçası üzerinde yaşayan egemen bir halkın, oluşturduğu toplumun ulusal kimliğini sürdürebileceği bürokratik ve siyasal örgütlenme süreci anlaşılmalıdır. Tezde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tarihsel oluşum ve gelişmesi ana tema olarak benimsenmiş, bu sürece etki eden iç ve dış etkenler, devletleşme sürecinin siyasi, iktisadi ve toplumsal boyutları, bu sürece Türkiye'nin katkıları ve süreci akamete uğratan sorunlar detaylarıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on state-making in the Turkish Republic of Northern Cyprus and the role of Turkey in this process within the period starting from Turkish Peace Operation dated 1974 up to 2012. The making of the state, the establishment of the nation and the nationhood refers to the process of bureaucratic and political organization in which a sovereign nation creates the society to have national identity on a piece of territory within the certain borders. The thesis has mainly paid attention to the historical background and the development of Turkish Republic of Northern Cyprus, and focused on both the domestic and the external factors influencing the process, the political, economic, and the social dimensions of the nationhood, Turkish contributions to the process, and the issues interfering with the process in detail.