Gelir vergisi sistemi çerçevesinde yatay eşitlik kavramı
The concept of horizontal equali̇ty within the scope of the income tax system
- Tez No: 368443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Modern devletlerin tamamında hükûmetler kamu hizmeti sunmaktadır. Kamu hizmetinin finansmanı olarak kullanılan kaynakların başında vergi gelirleri gelmektedir. Vergilerin toplanması hususu ise birtakım kurallara bağlanmıştır. Söz konusu kuralların kaynağı hukuk devletlerinde anayasalardır. Bu bağlamda, çalışmanın konusunu teşkil eden vergilendirmede eşitlik ilkesi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın bir gereğidir. 1982 Anayasası'nın 10. maddesinde yer alan eşitlik ilkesinin vergilendirme alanına yansımasını yine 1982 Anayasası'nın 73. maddesinin 1. fıkrasında ifade edilen malî güce göre vergilendirme ilkesinde görmek mümkündür. Söz konusu iki ilke birlikte değerlendirildiğinde ortaya şu sonuç çıkmaktadır: vergi yükünün mükellefler arasında adil ve dengeli dağılımının sağlanması için mükellefler malî güçlerine göre vergilendirilmelidir. Teorik anlamda eşitlik ilkesi ancak bu şekilde sağlanabilir. Çalışmada Türk Vergi Sisteminde yer alan 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ele alınmış, teori ile pratik arasındaki ilişki yatay eşitlik ilkesi açısından irdelenmiştir. Bu çerçevede yatay eşitliğin hayata geçirilmesinde vergi kolaylıklarının rolüne değinilmiş ve vergi kolaylıklarının eşitliğe ulaşmada doğru ölçütler olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Governments supply public services in all of the modern states. Primarily, tax revenues are used as resources in meeting the public expenditures. Thus, the issue of tax collection has been regulated by a set of rules. The sources of these rules, in the principle of the rule of law, are constitutions. In this context, the principle of equality in taxation, which is the subject of the study, is a requirement of the Constitution of the Republic of Turkey. It is possible to observe the reflection of the principle of equality on taxation, regulated in the Article 10 of the Constitution, in the first paragraph of the Article 73 of the Constitution as well, which refers to the principle of taxation on financial strength. The following results emerge from these two principles when considered together: in order to ensure the fair and equitable distribution of the tax burden among taxpayers, the taxpayers should be taxed according to their financial strengths. Equality, theoretically, shall only be provided in this way. In this study, the Income Tax Act Numbered 193 taking place in the Turkish tax system has been handled, the relationship between the theory and practise is considered with regard to the principle of horizontal equality. In this scope, the role of the tax incentives in the implementation of the principle of equality is touched and whether the tax incentives are the correct criteria to reach the equality is examined.