Tarihsel açıdan Türkiye-IMF ilişkilerinin başlangıç dönemi (1947-1960)
Turkey-IMF relations in historical perspective of the initial term (1947-1960)
- Tez No: 368487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye yeni müttefik arayışlarına girişmiş ve bu konuda adımlar atmaya özen göstermiştir. SSCB'nin savaş sonrası Türkiye'ye karşı tutumunu değiştirmesi ve bazı Türk topraklarını istemesi Türkiye'yi Batı Blok'una yakınlaştırmış ve Batı Blok'unun öncüsü durumundaki ABD safında yer almayı seçmiştir. Bu karar Türkiye'de siyasi olarak DP'nin doğuşu gibi siyasi değişimlere neden olmanın yanında ekonomik olarak da bazı değişimlere sebep olmuştur. CHP ve DP Hükümetleri Batı Blok'una ekonomik entegrasyonu gerçekleştirebilmek amacıyla liberal ekonomik tedbirler ile yabancı sermayeye özel haklar tanıyan yasal düzenlemeleri gerçekleştirmeyi hedeflemiş ve ayrıca 1947 yılında kapitalizmin garantörü durumundaki Bretton Woods sistemine dahil olunmuştur. Bretton Woods sistemine girilmesi ile ekonominin liberalleştirilmesi özellikle Dünya Bankası tarafından her fırsatta dile getirilmiş ve Türkiye'de bu önerileri kusursuz bir şekilde yerine getirmeye çalışmıştır. Ancak alınan bu kararlar CHP ile başlayan DP ile görev olarak uygulanan kalkınma seferberliği adı altında Türkiye'nin plansız bir şekilde borçlanmasına sebep olmuş ve nihayetinde 11 Mayıs 1959 tarihinde borçlarını ödeyemediğini ilan etmesi ile kalkınma seferberliği başarısız bir şekilde sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey to seek new allies after the Second World War and the entry has been trying to take steps in this regard. Turkey to change its stance against the Soviet Union after the war and wants some Turkish territory to Turkey have approximated the West Block and the West Block of the pioneers in the case of the United States has chosen to take place in the ranks. This decision, such as the emergence of DP in Turkey as a political cause, besides being political change has led to some changes in the economic. CHP and DP governments of the West Block to the economic integration in order to realize the liberal economic measures and foreign capital giving special rights legislation aims to achieve and also in 1947 of capitalism guarantor in the case of the Bretton Woods system included is avoided. Entering the Bretton Woods system, especially with the liberalization of the economy by the World Bank have been voiced at every opportunity and in Turkey to fulfill these suggestions has worked flawlessly. However, this decision CHP beginning with the DP and the task of the implemented development campaign under the name of Turkey's unplanned borrowing caused and, ultimately, May 11, 1959 on pay its debts can not be declared with the development of mobilization fail in a way that was terminated.