Ters lojistik ve geri kazanım maliyetlerinin işletme performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An evaluation of reverse logistics and recovery costs's impact on business performance
- Tez No: 368492
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİTTER ÖZULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Üretim işletmeleri açısından üretim maliyetlerinin en aza indirilmesi son derece önemlidir. Çünkü üretim işletmelerinde satış maliyetini, üretimde kullanılan faktörlerin maliyetleri belirlemektedir. Kullanılmış ürünlerin yeniden üretim sürecinde değerlendirilmesi, bu maliyetlerin azaltılması yönünde atılan adımlardan biridir. Bu çalışmanın amacı, kullanılmış ürünleri yeniden değerlendiren işletmelerin gerçekleştirdikleri geri kazanım faaliyetleri sonucu ortaya çıkan maliyetlerin, işletme performansına olan etkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Geri kazanım faaliyetlerinin, maliyet tasarrufu sağlamasının yanında, enerji, hammadde ve yakıt tasarrufu, doğal kaynakları ve çevreyi koruma, sınırlı kaynaklardan sonraki nesillerin de yararlanmasını sağlamak gibi ekonomik katkıları bulunmaktadır. Bu çalışmada teorik olarak, ürünlerin geri dönüşüyle başlayan ters lojistik süreci ve süreçte yer alan geri kazanım faaliyetleri ele alınarak, geri kazanım faaliyetleri ile işletme performansı ilişkisi üzerinde durulmuştur. Uygulama aşamasında, Niğde ilinde faaliyet gösteren bir işletmenin verileri kullanılarak, işletmenin geri kazanım faaliyetinin, performansına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
For manufacturing enterprises it is extremely important to minimize production costs. Because in manufacturing enterprises cost of sales are determined by the cost factors used in production. One way of reducing those costs are recycling of used products in the production processes. The purpose of this study is to reveal the impact of recycling cost to business performance which arises from recycling of used products. In addition to providing cost savings, recycling activities provides various economic contributions such as energy, raw materials and fuel savings, natural resources and environmental protection, as well as benefits for next generations. This study theoretically focuses on the relationship between business performance and recycling operations which starts with the return of products involved in the process of reverse logistics and recycling operations. In the application phase, the impact of recycling operations to business performance is examined by using the data of recycling activities belonging to a company operating in Niğde province.