Sınıf öğretmenleri ve öğretmen adaylarının Avrupa Birliği vatandaşlığına bakışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
The examination of the views of primary school teachers and pre-service primary teachers on European Union citizenship from the point of different variables
  1. Tez No: 368549
  2. Yazar: SADIK SELMAN ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmeni ve öğretmen adaylarının Avrupa Birliği vatandaşlığına bakışlarının belirlenmesidir. Bu çalışma tarama modelinde yürütülen betimsel bir araştırmadır. Hem nitel hem de nicel bir araştırma özelliği taşımaktadır. Araştırmanın nicel verileri, Kırşehir il merkezinde bulunan 22 ilkokulda görev yapan 207 sınıf öğretmeninden ve Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nde okuyan 282 öğretmen adayından toplanmıştır. Diğer taraftan, tanımlanan bu gruplarda bulunan gönüllü 25 öğretmen ile 33 öğretmen adayı, araştırmanın nitel kısmındaki verilerin toplanılmasında kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğretmen ve öğretmen adaylarına dönük iki farklı Kişisel Bilgi Formu, Görüşme Formu ve Avrupa Birliği Vatandaşlığına Bakış Anketi kullanılmıştır. Öğretmen ve öğrencilerden toplanan veriler üzerinde, aritmetik ortalama, standart sapma (Ss), bağımsız örneklem t testi, faktör analizi, varyans analizi (ANOVA), Scheffe testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the view of primary school teachers and pre-service primary teachers on European Union citizenship. This study is a descriptive research in survey model. It is also both qualitative and quantitative research. The quantitative data of the research was collected from 207 primary school teachers teaching in 22 primary school in the city center of Kırşehir and 282 pre-service primary teachers studying in Ahi Evran University, Faculty of Education, Department of Primary Education. On the other hand, 25 teachers and 33 pre-service teachers from the sample group, who were voluntary, were used to collect the qualitative data of the research. As the data collection tool, two different Personal Information Forms for teachers and pre-service teachers, Interview Form and View on European Union Citizenship Questionnaire were used. Arithmetic Mean, standard deviation (sd), independent samples t-test, factor analysis, analysis of variance (ANOVA) and Scheffe test were applied to the data collected from teachers and pre-service teachers.