Representing the independent republic: Life and Times of the Azerbaijani intellectual Ali Merdan Topchubashov (1865-1934)
Bağımsız cumhuriyetin temsili: Azerbaycan aydın Ali Mercan Topçubaşov (1865-1934)'un hayatı ve dönemi
  1. Tez No: 368591
  2. Yazar: VÜGAR İMANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Ali Merdan Topçubaşov, yirminci yüzyılın başlarında Azerbaycan toplumunun önde gelen kişilerinden biri idi. Bir aydın gibi, Topçubaşov milletinin haklarını Rus yönetimi karşısında uzun yıllar müdafaa etmiş, bir devlet adamı olarak da 1918-1920 esnasında Azerbaycan Milli devletinin uluslararası arenada menfaatlerini savunmuştur. 1905 -1907 süresince Ali Merdan Bey milli talepleri formüle etmiş ve bunları değişik yollarla dile getirmiştir. Aynı zamanda, Bütün Rusya Müslümanları Harekeline katılmış ve Hareketin kongrelerine başkanlık ederek, program dokümanlarını hazırlamış vc Rıısya Dumalarındaki Müslüman Fraksiyonlarının faaliyetlerini koordine etmiştir. 1917 sonrası Topçubaşov Azerbaycan toplumunun güçlerini seferber etmeye çalışmıştır. Azerbaycan Cumhuriyetinde kilit noktalan tutarak önemli bir rol ifa etmiştir. 1918-1919 yıllarında fevkalade elçi-bakan olarak Ali Merdan Bey basın faaliyetlerinin yanısııa hatırı sayılır ölçüde diplomatik çaba harcadığı istanbul'da oldukça faal idi. Azerbaycan Delegasyon başkanı olarak Paris Barış Konferansına katıldı. Paris'te Topçubaşov ve Barış Delegasyonu , Müttefik devletlerin üst düzey yetkilileri ile görüşmeler yaparak, Konferansa memorandumlar sunarak ve çok miktarda basın materyalleri dağıtarak Azerbaycan bağımsızlığını savunmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin fiilen tanınmasındaki işlevleri tartışılmazdır. Bolşevik işgalinden sonra Ali Mercdan Bey bir muhacir sıfatıyla Azerbaycan bağımsızlığına karşı Bolşevik ihlallerini ifade etmekten geri durmamıştır. Topçubaşov'un Azerbaycan'ın ulusal ve siyasi hayatında yeri doldurulamaz bir kişi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ali Merdan Topchubashov was one of the leading figures of Azerbaijani community at the beginning of the XX century. As an intellectual Topchubashov advocated his nation's rights before Russian rule l'or long years and as a statesman he made a great effort during the existence of Azerbaijani national state in 19 18-1920 by defending its interests in the international arena. During 1905-1907 Ali Merdan formulated national demands and pronounced them in various ways. Also, he participated in All Russian Muslim Movement, presided over its congresses, prepared program documents and coordinated activities of the Muslim Factions in the Russian Dumas. After 1917, Topchubashov tried to mobilize forces of Azerbaijani community. He played an important role in Azerbaijani Republic filling key positions. During 1918-1919 Ali Merdan Bey was very active as an extraordinary envoy-minister in Istanbul where he spent considerable diplomatic en'ort as well as press activity., As the president of the Azerbaijani Delegation he participated in the Paris Peace ConlCrence. In Paris, Topchubashov and the Peace Delegation derended Azerbaijani independence by meetings with high orticials or the Allied states, submitting memorandums to the Conference and disseminating a number of press materials. Their role in the de-facto recognition of Azerbaijani Republic is indisputable. After the Bolshevik occupation, being an emigrant Ali Merdan Bey did not stop to voice Bolshevik's violations to the Azerbaijani independence. It can be said that Topchubashov was an irreplaceable person in public and political Ii fe of the Azerbaijanis.