Centre Periphery, Orthodoxy Heterodoxy: The case of Şeyh Bedreddin and the Bogomils
Merkez-periferi, ortodoksluk-heterodoksluk: Şeyh Bedreddin olayı ve Bogomiller
  1. Tez No: 368590
  2. Yazar: BUKET KİTAPÇI BAYRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tezim onbeşinci yüzyılın başında, Dobruca ve İzmir çevresinde, Osmanlı Sultanı Mehmed I'e karşı ayaklanan Şeyh Bedreddin ve müridleri ile, aynı dönemde ve aynı bölgelerde varolduğu iddia edilen dualist Hıristiyan bir mezheb olan Bogomiller arasında fiziksel veya dinsel inanç mirası açısından bir ilişkinin olup olamayacağı sorusundan yola çıkarak, neden zendeka hareketlerinin aynı bölgelerde tekrar ettiğini incelemektedir. Osmanlı Devletinin ilk yüzyıllarındaki önemli politik olaylardan biri olan Şeyh Bedreddin ayaklanması üzerine birçok spekülatif popüler araştırma yapılmış olmasına rağmen, Bedreddin ayaklanmasının gerçek amacı, ve Bedreddin'in düşünceleri üzerine yapılmış yeterli bilimsel çalışma yoktur. Bedreddin^ kısmi olarak çalışmış bilimsel araştırmalarda Bedreddin'in, Osmanlı hanedanına mensub veya dini bir mezhebin lideri olmamasına rağmen, nasıl böyle bir ayaklanmayı gerçekleştirebildiği düşünülerek, onun heterodoks inançlarının ayaklanmanın olduğu bölgelerde bulunan Hıristiyan ve Musevi halkın heterodoks inanç yapısına uygun düştüğü ve bu nedenle onların desteğini alarak ayaklandığı tartışılmıştır. Bu bölgelerde bulunan heterodoks Hıristiyanların da Bogomiller olduğu ve bu nedenle bu iki hareket arasında Fiziksel veya dinsel inanç bağlamında bir ilişki olabileceği öne sürülmüştür. Bu tezde Şeyh Bedreddin, ayaklanması, müridleri ve retrospektif olarak Şeyh Bedreddin'in etkili olduğu bölgelerdeki Bogomil hareketi
Özet (Çeviri)
In this thesis, by questioning the possible physical relation or inheritance of religious tradition between $eyh Bedreddin and his followers and the Christian dualist sect ofBogomils, the reasons for the resurgence of heretical movements in the same areas are examined. $eyh Bedreddin revolted against the Ottoman Sultan Mehmed I at the beginning of the fifteenth century around Dobrudja region and Symrna district. The revolt of Bed red din is an important political case for the first centuries of the Ottoman State. Although many speculative popular studies were made on $eyh Bedreddin and on his revolt, sufficient amount of scientific study has not been carried out examining the aim of Bed reddin's revolt and Bedreddin's ideas. Some ofthe scientific studies made on $eyh Bedreddin, explain his success of mobilisation of people, although he was not a member of the Ottoman dynasty or a leader of a religious sect, due to the existence of heterodox Christian and Jewish groups in the areas where he was active. As the heterodox Christian groups are considered to be the Bogomils, a physical relation or an inheritance of religious tradition between these two movements are suggested. In this thesis, $eyh Bedreddin, his revolt, his followers and retrospectively the Bogomils in the areas where Bedreddin was active are examined and existence of a relation between these movements are questioned. By considering the centralised State structure of the First Bulgarian Kingdom, the Byzantine Empire and the Ottoman Empire and their state ideology intimately connected to the orthodox interpretation of a religion under which these movements took place, the peripheral aspects of the religious or politic movements are discussed. The existence of the Bogomils in the areas where Bedreddin was active and later the existence of Muslim heterodox groups venerating Bedreddin in these areas are questioned with respect to centre-periphery relation. As proficiency in languages such as Slavic, Byzantine Greek, Arabic and Latin is necessary for the analyses of primary sources, historiographic approach is adopted and the secondary literature and the translation of the available primary sources are revised.