Festivals of July 10 in the young Turk era (1908 1918)
10 Temmuz İd-i Milli kutlamaları (1908-1918)
- Tez No: 368592
- Danışmanlar: PROF. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez Jön Türk dönemindeki siyasal mobilizasyon pratiklerini 10 Temmuz milli bayramlarından yola çıkarak incelemektedir. Modern iktidarın tarihsel kurgusunun devleti belki de haddinden daha fazla vurguladığını önererek, devletten görece bağımsız olan kamusal alandaki iktidar pratiklerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu kamusal alanda milliyetçi söylemle beliren yurttaş-elitlerin kendilerine biçtikleri liderlik kimlikleriyle alt sınıflan ikna etme çabalarına değinmektedir. Bu bağlamda, 10 Temmuz milli bayramlarının iktidarın meşruiyet zemininin hem hazırlandığı hem de sorgulandığı pratikler olduğu gösterilmektedir. Günlük gazetelerdeki resmi ve sivil programlar, popüler dergiler ve risalelerdeki bayram üzerine yazılanlar ve anılar bu araştırmanın ana kaynaklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the practices of political mobilization in the late Ottoman context by focusing on the festivals of“July 10”commemorating the Young Turk Revolution. Its main argument is that this political mobilization took place primarily outside of regular official government channels. Thus, it draws attention to the practices of power within the public sphere which was relatively independent of official controls. It further argues that the emergent public for nationalist discourse demonstrated its claim to intellectual and moral leadership in clubs and voluntary associations and tried to produce popular compliance with acts of persuasion such as the festivals in question. This piece emphasizes that these festivals were more than the invention of a new unanimity and that they were also an arena of contested meanings in which different-and opposing-publics maneuvered for space. The daily papers which gave detailed coverage to official programmes and civil arrangements, commemorative issues of popular periodicals, pamphlets and memoirs constitute the main sources of this research.