The problem of the constitution of self and reason in Kant's transcendental thought
Kant'ın transandantal düşüncesinde 'ben'in ve 'aklın' tesis ediliş sorunu
- Tez No: 368602
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bizim bu çalışmayla amacımız transandantal düşünce dizgesinin bütününü, kaynağı ve zemini bakımından incelemeye tabi tutmaktır. Transandantal düşünce dizgesinin başlangıç noktası“saf ben”dir.“Saf ben”in“transandantal özne = x”in Apperzeption fiili yoluyla Kant açısından nasıl tesis edildiğini inceledik ve bu incelemenin sonucunda Kant'm hiç değinmediği şu hususu belirledik: Transandantal düşünce dizgesinin tesisi,“saf ben”in kalıcılığına dayanmaktadır. Aklın,“transandantal özne = x”ile“saf ben”arasında kalıcı_bir bağlantıyı düşünmesi demek, aklın“transandantal özne = x”i, bu bağlantının bir unsuru olarak kalıcılık yönünden tesis etmesi anlamına gelmektedir. Oysa, transandantal düşünce dizgesi itibariyle saf aklın kavramları, Kant'a göre tesis edici değil, düzenleyicidir. Buna karşılık, saf aklın, bu kalıcı bağlantı cihetinden tesis edici bir fiil icra ettiğini görmekteyiz; aksi takdirde ne deneyimin ne de Aklın tesisi transandantal düşüncede mümkün olabilir.“Transandantal özne = x”ile“saf ben”arasında kalıcı bir bağlantının düşünülmesi zamana bağlı olamaz; çünkü“saf ben”zamanı kuşatması sebebiyle, kendi kuşattığı zamanın kayıt ve koşullarına tabi bir şekilde kalıcı olamaz. Eğer, transandantal düşünce dizgesinin tamamlanması için zorunlu olan bu kalıcı bağlantının düşünülmesi kategorilerle (veya, idealarla) bağlantılı değilse, zamana tabi olmayan bu kalıcılık kavramı, Kant'ın, kendini geleneksel metafizikten kesin olarak ayırmaya çalıştığı zamana tabi olmayan ve kalıcı olan tözü kendi dizgesinin tesisinde örtük olarak kullandığı anlamına gelmektedir ki, bu da transandantal düşünce açısından Schein'dır. Bu bakımdan“saf ben”in ve aklın tesisinde eksik görünenin tamamlanmaya çalışılması, Kant'ın transandantal düşünce dizgesinin, kendi sistematiği ile tutarlı olarak bir Schein üzerinde yükseldiğini ortaya koymaktadır. Bu itibarla da, Kant'ın, SAE'nde saf aklın bir eleştirisini ortaya koyduğunu söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Our purpose in this inquiry is to subject the system of transcendental thought as a whole to an investigation with regard to its source and grounds. The starting point of transcendental system of thought is“Pure Self”. We investigate how“Pure Self”is constituted through the act of Apperception of“transcendental subj ect = x”and we determine the following point which Kant did not at all touch upon: Constitution of the transcendental system of thought relies on the permanency of“Pure Self”. The permanent relation between the“transcendental subject = x”and“Pure Self”cannot be dependent on time; that is because the“Pure Self”envelops time, and thus, it cannot be permanent in a manner in ·which it is subject to the terms and conditions of time that it envelops itself. If thinking of this permanent relation, which is obligatory for the completion of the transcendental system of thought, is not related to the categories (or the ideas), then this concept of permanency which is not subject to time means that although Kant has attempted to separate his system definitely from traditional metaphysics, he uses in an implicit manner the concept of substance within the foundation and in the constitution of his own system. And this is Schein with regard to transcendental thought. Thus, it is not possible to conclude that, in view of the present dissertation, Kant has been able to develop a critique of pure Reason in his CPR.