Earthquake risk assessment for Istanbul metropolitan area by deterministic approach
İstanbul metropolü için deterministik olarak deprem risk değerlendirilmesi
  1. Tez No: 368630
  2. Yazar: BÜLENT HAKAN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul sahip olduğu kompleks yapısı ile dogu akdenizin sismisitesi en aktif bölgelerinden birisi durumundadır. Şehrin tarihi boyunca dpremlerşehreen fazla zarar veren doğal afetler olarak yerini almıştır.Dolayısıyla, İstanbul'a ait afet yönetim planları hazırlanmasında depremler en önemli unsurlardan birisi olmalidir. Bu çalışmanın amacı İstanbul'a ait risk haritasının deterministik olarak geliştirilmesidir.Belirlenen senaryo depremine göre altyapı ve üstyapıda oluşacak hasarlar ile bu hasarların meydana getirdiği fiziksel ve sosyoekonomik sonuçlarını etraflica tespitidir. Planlanan bu deprem senaryosu sonucu acil durum plan ve çalışmalarını gerçekleştirmek isteyen yerel ve özel mercilere katkıda bulunabilir. Anahtar Sözcükler : Deprem, Deterministik, Hassaslık, Senaryo
Özet (Çeviri)
The largest city, İstanbul in Turkey which has a complex tectonic region and is one of the most seismically active regions of the Eastern Mediterranean. Throught the city's history, earthquakes have been the most damaging natural disasters that have affected the area. Therefore, earthquakes constitute one of the most important natural hazards and risks for İstanbul and the mitigation of this risk necessitate immediate preparation of disaster response and management plans. The primary objective of this study is to develop a hazard map of İstanbul by deterministic approach. This means according to a specified scenario earthquake the damage to buildings and infrastructure with their appropriate physical and socioeconomical consequences were considered. In this study the aim was to investigate the damage to both suffered buildings and the most critical elements at risk The resulting planning earthquake scenario is intended to contribute to the efforts the local offices with emergency planning responsibilities and private sectors and planners who must understand the scope of the hazard in order to prepare it. Keyvvords: Earthquake, Deterministic, Vulnerability, Scenario,'