The representation of postcolonical identity in Meatless Days, Lucy and Our Sister Killjoy
  1. Tez No: 368629
  2. Yazar: TUĞBA HACALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma kadın yazarlar tarafından yazılmış olan üç postkoloniyel metinde, Antigualı Jamaica Kincaid'in Lucy'si, Ganalı Ama Ata Aidoo'nun Our Sister Killjoy'u ve Pakistanlı Sara Suleri'nin Meatless Days'indeki kimlik oluşturulması sürecinde etkili olan tarihsel, sosyo-kültürel ve psikolojik dinamikleri sunmayı amaçlamaktadır. Bu noktadan hareketle çalışma, postkoloniyel kuramda örneklerini gördüğümüz çeşitli eleştirel metinlerde karşılaşılan kimlik formasyonu kavramındaki benzerlikler ve farklılıklar ve bunların edebi metinlerdeki etki ve yansımaları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Edebi ve teorik metinlerde karşılaşılan postkoloniyel kimliğin nasıl temsil edildiğinin daha iyi anlaşılması için, eserlerinde postkoloniyel kimlik alanındaki temel kavramlara yer veren Frantz Fanon, Homi Bhabha ve Gayatri Chakravorty Spivak'ın çalışmaları ele alınmıştır. Bu edebi ve teorik metinler arasındaki diyalektik ilişkiyi ve postkoloniyel dünyada giderek önem kazanan kimlik politikası tartışmalarında önemli bir yeri olan tanınma ihtiyacını göz önünde bulunduran bu çalışma, postkoloniyel metinlerde özne olma durumu ve öznelliklerin nasıl kurulduklarını göstermeyi ve, soruna verdikleri cevap farklı da olsa, günümüz postkoloniyel anlatılarında kimlik meselesinin çok büyük önem taşıdığının bir kez daha altını çizmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at presenting various historical, socio-cultural and psychological dynamics involved in identity formation in three postcolonial texts by women writers, namely Lucy by the Antiguan Jamaica Kincaid, Our Sister Killjoy by the Ghanaian Arna Ata Aidoo and Meatless Days by the Pakistani Sara Suleri .. In such an attempt, it focuses on the similarities and disparities in the conception of postcolonial identity in various critical texts of postcolonial theory and their influence and reflection on those literary texts. Frantz Fanon, Homi Bhabha and Gayatri Chakravorty Spivak are the critics whose critical works with their key concepts in the field of postcolonial identity are brought up for a better understanding of the representation of postcolonial identity in the theoretical as well as literary texts. Considering the dialectical relationship between those literary and theoretical texts and the need for recognition, which is a focal problem in the debates on identity politics in the postcolonial world, this study tries to show how subjecthood and subjectivities are constructed in postcolonial texts and tries to reassess that, albeit the differences in the answers the authors give to the problem, the issue of identity is of utmost importance in contemporary postcolonial narratives.