The rationality debate
  1. Tez No: 368677
  2. Yazar: FAZİLET AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KARANFİL SOYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanların doğuştan rasyonel olduğunu savunan felsefi görüşe göre rasyonalite belli kurallara uymak anlamına gelir. 1970'lerde Amos Tversky, Daniel Kahneman ve bazı psikolog ve felsefeciler birtakım deneylerden yola çıkarak bu görüşün çözmesi gereken sorunlar olduğunu öne sürmüşlerdir. İnsanların irrasyonel olduklarını; yani çıkarım kurallarını sistematik olarak ihlal ettikleri için doğuştan rasyonel olmadıklarını savunurlar. Bu çalışmada, Stephen Stich, Gerd Gigerenzer ve Richard Nisbett'in argümanları ve deney verileri kullanılarak, özellikle Daniel C. Dennett ve Jonathan L. Cohen'in irrasyonalite tezine yanıtları incelenmiştir. İrrasyonalite tezindeki sorunlara en iyi çözümün Cohen'in getirdiği rasyonel kapasite ve performans ayrımı olduğu savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the philosophical tradition that views human beings as intrinsically rational, rationality means conformity to certain normative rules. In the 1970's, Amos Tversky, Daniel Kahneman and a number of other philosophers and psychologists have made several experiments and reported findings suggesting problems with the traditional idea that human beings are intrinsically rational. They argued that since human beings systematically violate the norms of reasoning, they are not intrinsically rational. This work is primarily focused on Dennett's and Cohen's responses to the irrationality thesis as well as including arguments and experimental data from Stephen Stich, Gerd Gigerenzer, and Richard Nisbett. I argue that Cohen's account for rational competence and performance provides the best solution to the problems that stem from the irrationality thesis.