The impact of the 1492 mass exodus Jews and the Ottoman social structure
1492 kitle sürgünün etkileri yahudiler ve Osmanlı toplum yapısı
  1. Tez No: 368676
  2. Yazar: SAFFET EMRE TONGUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatoriuğu'ndaki Yahudi nüfusun 1492'de İspanya Yahudilerinin Avrupa'dan sürülüp İmparatorluğa sığınnmasından sonra bir Altın Çağ yaşadığı yönündeki yaygın kabul görmüş inancı sorgulamayı amaçlamaktadır. İmparatorluk Yahudilerinin ne 15. yüzyılda, sürgünden önceki yaşamları, ne de sonrasındaki deneyimleri böyle bir etiketi hak etmiyor; ancak Avrupa'daki durumla karşılaştırdığında İmparatorluktaki Yahudilerin deneyimlerine olumlu denebilir, ama bu durumda bile altın değil, belki yaldızlı bir çağdan söz etmek daha doğru olacaktır. Bu amaç doğrultusunda dört aşamalı bir yaklaşım izlenecektin ilk olarak İslamın Yahudilere ve Yahudiliğe yaklaşımı incelenecek, böylece Müslümanlarda Yahudilere karşı var olabilecek önyargılann temelleri ortaya konacaktır; ikinci olarak sürgün öncesi dönemde Osmanlı Yahudilerinin durumu incelenecektir. Burada odak noktası İstanbul'un fethi ve sonrası olacaksa da, başka şehirler de ele alınacaktır; üçüncü olarak sürgünün kendisi, nedenleri ve sonuçlanyla incelenecektir; dördüncü olarak da sürgünün Osmanlı toplum yapısını nasıl etkilediği değerlendirilecektir - burada Devlet-Yahudi, Yahudi-Yahudi, Yahudi-Diğer cemaatler arasındaki ilişkiler; kanunlar, toplumsal kimlik, entegrasyon ve görünürlük genelde toplumsal yaşam kıstaslarına göre tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to question the vvidely accepted assertion that the Jevvish population of the Ottoman Empire experienced a“Golden Age”after 1492, when the Sephardic Je\IVS that were expelled from Europe were welcomed by the Empire. Neither the life of the Je\IVS in the Empire in the 15th century prior to the immigration, nor that afterward, seems to deserve such an, epithet; at best, and only relative to the Jewish experience in Europe, can the Jevvish experience in the Empire be regarded as positive, and even then it is more accurate to call it“gilded”, not“golden”. To fulfil the aforementioned aim, this study vvill proceed in four steps: first, it vviil examine the doctrinary approach of Islam to Je\IVS and Judaism, thereby laying out the foundations of possible prejudice or sympathy on behalf of Muslims vWh respect to Je\IVS; second, it vvill discuss the state of the Je\IVS in the Ottoman Empire before the exodus -here the focal point will be the conquest of Istanbul and its aftermath. but other to'MlS, espedally Selonika, will also come into focus; third, it will concem itself with the exodus, its causes and mechanism; and fourth, it will assess the impact of the exodus on the Ottoman sodal structure - this it will do by examining the following relations: State-Je\IVS; Je\IVS-Je\IVS; Je\IVS-other communities; la\IVS, social identity, integration, visibility, language, education and sodallife in general will be instrumental for this examination.