Seismic performance evaluation of the viaduct (V1)
- Tez No: 368685
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Viaduct VI 1995 yılında tasarlanmış ve inşaası devam eden Kavacık Beykoz karayolu üzerinde bulunmaktadır. Viyadük VI İstanbulda önemli bir rota üzerinde olmamasına ve istanbulun ulasim siteminde çokönemli olmamasına rağmen, Viyadük VI 'in önemi istanbula gelen büyüyen göç ilebirlikte yakın bir gelecekte artacaktır. Viyadük VI'in yerinde yapılan incelemeleri baz alındığında, korozyondan kaynaklanan herhangi bir çatlak veya kabuk betonun dağılması gözlemlenmemiştir. Dahada ilerisi şu kolaylıkla söylenebilirki köprünün mevcut durumu gayet iyidir. Köprü, yıkıcı bir depremden sonra işlevini devam ettiremesini beklediğimiz önemli bir köprü olarak değerlendirilmiştir. Köprünün performansı response spectrum analizi ve zaman tanım aralığında doğrusal olmayan dinamik analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Köprünün takviyeye ihtiyacı olup olmadığı ve köprünün beklenen performansı sağlayıp sağlamadığım anlamak için, elemanların deformasyon istemleri ve üzerlerindeki kuvvetler, önceden belirlenen eleman kapasiteleri ile karşılaştınlmıştır. Analizler şunu göstermiştir Kolon3, Kolon4, Kolon7, Koloni 0 ve Koloni 2 ayakları üzerinde bulunan elastomerler boyuna doğrultuda yüksek derecede dayanıksızlardır. Diğer bir sonuç ise kolonların enine yöndeki üst deplasmanlarıdır. Bu deformasyonlar iki köprü arasındaki boşluk mesafesini aşmaktadır, dolayısıyla enine yönde iki köprünün yüksek oranda çarpışma olasılığı mevcuttur. Köprülerin çarpışma olasılıklarına rağmen, kolonların boyuna ve enine yönde davranışı elstiktir. Beklenen performansı elde edebilmek anacı ile Viyadük VI için sadece bir tane güçlendirme yöntemi önerilmişti. Çarpışmayı önlemek için iki köprü araşma enine yönde çelik bağlayıcılar yerleştirilmiştir. Kolon4, Kolon7 ve Koloni 0 üzerinde bulunan elastomerler lead-rubber elastomerler ile değiştirilmiştir. Bahsedilen güçlendirme yöntemi ile tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Viaduct VI was designed in 1995 and is located on the motorway, which is stili being constructed between Kavacık and Beykoz. Although the Viaduct VI is not located on an important route in istanbul, and has no much importance in the transportation system of istanbul yet, the importance of Viaduct VI will rise in the near future with the growing migration to city. Based on visual inspection of the Viaduct VI, no cracking or spalling of cover concrete due to corrosion has been observed. Furthermore it can be easily said that the current condition of the bridge is pretty good. The bridge was evaluated as an important bridge, which is expected to remain functional after a destructive earthquake. The perforaıance of the bridge has been assessed using response spectrum analysis and time history analysis tools. In order to understand whether the bridge needs any retrofit and whether the bridge provides the expected perforaıance, deformation demands of the elements and the forces acting on them have been compared with the predetermined element capacities. Analysis show that the elastomeric bearings located on Pier3, Pier4, Pier7, PierlO and Pierl2 are highly susceptible to failure in longitudinal direction. Another problem found from the results is the pier top deformation demands in the transverse direction. These deformation demands exceed the gap distance betvveen two bridges, so there is a high probability that two bridges would pound against each other in the transverse direction. In spite of the pounding probability of two bridges, it can be said that the response of the piers is elastic in both longitudinal and the transverse directions. Only one retrofit measure has been proposed for the Viaduct VI in order to capture the expected performance. Steel connectors have been placed in the transverse direction betvveen two bridges in order to prevent the pounding effect. Also laminated elastomeric bearings located on Pier4, Pier7 and PierlO have been replaced with lead-rubber bearings. Satisfactory results have been obtained with the mentioned retrofit measures.