Seismic performance evaluation of a building collapsed in Adapazarı on August 17, 1999
17 Ağustos 1999'da Adapazarı'nda yıkılan bir binanın sismik performans değerlendirmesi
- Tez No: 368688
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Linear veya linear olmayan çeşitli analiz metodlan mevcuttur. En temel linear olmayan analiz metodu linear olmayan zaman tanım aralığı metodudur. Çok karmaşık olan bu metod genel kullanım için pratik değildir. Bunun yerine kapasite spektrumu ve deplasman katsayı metodu gibi basitleştirilmiş linear olmayan analiz metodları mevcuttur. Bu metodlarda üç temel kavram mevcuttur. Bunlar kapasite, talep ve performasdır. Bu tezde 17 ağustos 1999 depreminde Adapazarı' nda yıkılmış bir binanın sismis performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu bina tür olarak 5 katlı tipik betonarme konut binasıdır. Analiz sonucunda bu binanın hayat güvenliği limitlerini sağlamadığı gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Linear olmayan statik analiz, yapının performans değerlendirmesi, deplasman katsayı metodu, kapasite spektrum metodu, itme analizi.
Özet (Çeviri)
Various analysis methods, both linear and nonlinear are available for the analysis of the structures. The most basic inelastic analysis method is the complete nonlinear time history analysis, which is very complex and impractical for general use. Simplified nonlinear analysis methods, referred to as nonlinear static analysis, include the displacement coefficient method and capacity spectrum method. Nonlinear static analysis procedures require determination of three primary elements which are capacity, demand and performance. In this thesis, a building which is collapsed in Adapazan on august 17, 1999 is seismically evaluated for the performance. The structure is a typical 5-storey reinforced concrete residential building. It is seen by the analysis, it is not satisfy the life safety acceptability limits. Keywords : Nonlinear static analysis, performance evaluation of the structure, displacement coefficient method, capacity spectrum method, pushover analysis