Seismic evaluation and retrofit of Sağmalcılar viaduct
- Tez No: 368687
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin konusu bir viyadük yapısının 'nonlinear' analiz yöntemleriyle incelenmesi ve güçlendirilmesidir. Söz konusu Sağmalcılar Viyadüğü İstanbul'da Trakya Otoyolu üzerinde bulunmaktadır. Viyadük, herbiri 522 m uzunluğunda ve yaklaşık 25 m ayak yüksekliğine sahip birbirine paralel iki köprüden oluşmaktadır. Saha incelemeleri ve detaylı analizler sonucunda yapısal elemanların depreme karşı yeterliliği tespit edilmiştir. Kolonlarda gözlenen en önemli yetersizlikler, plastik mafsal bölgelerinde boyuna donatıların bindirmeli ekli yapılmış olması ve sargı donatısının bulunmamasıdır. Belirlenen yetersizlikleri karşılamak ve yapının depremde istenenen performans seviyesine ulaşmasını sağlamak için bir güçlendirme yöntemi seçilmiş ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A thesis is presented on the seismic evaluation and retrofit of a viaduct using nonlinear analysis techniques. Sağmalcılar Viaduct is located on the Trakya Motorway in istanbul. The viaduct consists of two parallel bridges; each with a total length of 522 m and pier heights around 25 m. Seismic adequacy of the structural components is determined by in-situ investigations and a detailed analysis. Majör weaknesses observed in the columns are the presence of lap-splices within column plastic hinge regions and the lack of confinement reinforcement. A suitable retrofit scheme is selected in order to overcome these deficiencies and satisfy the desired seismic per-formance levels.