Environmental marketing: Its scope and current status among leading private sector manufacturing firms in Turkey
- Tez No: 368693
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAYGIN, PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tezin birincil amacı çevresel pazarlama ile ilgili yönetsel tutumlar ile Türkiye'nin en büyük özel sektör imalat fırmalarındaki uygulamaları ölçmeye çalışmaktır. Çalışmada ikinci bir amaç ise yönetsel tutum ve uygulamalar arasındaki farklara yol açabilecek çeşitli faktörleri incelemektir. Tezin giriş kısmı araştırmanın amacını belirginleştirmeye odaklanmıştır. İkinci bölüm“Çevresel Pazarlamanın Kapsamı”, ilgili terminolojiyi, tarihsel gelişimi, kuramsal maliyet ve yararları içeren kapsamlı bir literatür taraması sunmaktadır. Üçüncü bölümde ise araştırmada irdelenecek uygulamaların saptanmasına yardımcı olacak çevresel pazarlama stratejileri tartışılmaktadır. Özgül uygulama alanları, hedefleme, ürün/çevre için tasarım/ambalaj, satın alma, pazarlama iletişimleri, dağıtım, fıyatlandırma ve toplam kalite ve çevre yönetimi (TQEM)/ISO 14000 olarak belirlenmiştir. Türkiye'deki çevresel pazarlamaya ilişkin araştırmalar sayıca kısıtlı olmakla birlikte, dördüncü bölümde gözden geçirilmiştir. Araştırma Türkiye'nin en büyük 446 özel imalat şirketinden oluşan bir evrene yollanan anketler aracılığıyla yürütülmüştür. Şirketlerin pazarlama yöneticileri tarafından kabul edilebilir biçimde doldurulup geri yollanan anket sayısı 215 olmuştur. Ölçümlerin büyük çoğunluğu Likert ölçekleriyle yapılmıştır. Bulgular çevresel pazarlamaya ilişkin yönetsel tutumların kısmen yeterli olduğunu, çevresel pazarlama uygulamalarının ise yeterli olmadığını göstermektedir. Dolayısıyla her iki yönde de, özellikle ikincisinde, gelişme gereksinimi ve fırsatları bulunmaktadır. Yöneticilerin önemli bir çoğunluğu çevresel pazarlama uygulamalarının pazarlama performansı üzerinde olumlu etkisi olduğuna inanmaktaysa da uygulamaları bu tutumla örtüşmemektedir. Bundan çevresel pazarlama uygulamalarını güçleştiren bazı engellerin varolduğu ya da yeterli düzeyde teşvik bulunmadığı sonucu çıkarılabilir. Bulgular bölümündeki ayrıntılı analizler, özellikle de korelasyon analizleri bu noktaya ışık tutmaktadır. Örneğin bir bulgu ISO 14000 ve/veya BS 7750 sertifikası sahipliğinin şirketlerde çevresel pazarlama uygulamalarının gelişmesinde rol oynayabileceğidir. Elde edilen bulguların ışığında“Sonuçlar”ve“Sınırlılıklar”bölümlerinde yönetsel tutum ve uygulamaların gelişmesi ve gelecekteki araştırmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma ilgili literatüre, kapsamlı bir yayın taraması sunarak ve daha önce aynı kapsamda ele alınmamış faktörlerin ampirik olarak değerlendirilmelerini gerçekleştirip gelecekteki boylamsal araştırmalara baz sağlayarak katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this dissertation is to measure managerial attitudes toward environmental marketing and current environmental marketing practices in the top private manufacturing firms in Turkey. A second objective is to assess a variety of factors that may account for differences in managerial attitudes and practices. The introduction offers a clearer focus on the purpose of this research. A thorough and comprehensive review of literature is presented in section two,“The Scope of Environmental Marketing”, clarifying relevant terminology, discussing the historical development and theoretical costs/benefits of environmental marketing. In the third section, environmental marketing strategies are discussed in order to point out relevant practices which will be evaluated in the research. Specific areas of application are identified in terms of targeting, product/design for environment/packaging, purchasing, marketing communications, distribution, pricing and total quality and environmental management (TQEM)/ISO 14000. Research on environmental marketing in Turkey, limited as it may be, is reviewed in section four. The research was conducted via a mail questionnaire sent to a population of 446 largest private manufacturing firms in Turkey. Two hundred fifteen questionnaires were completed by marketing managers of these firms in an acceptable manner. Measurements were made mostly by using Likert scales. The findings suggest that while managerial attitudes towards environmental marketing are moderately adequate, environmental marketing practices are not. Hence, there is need and opportunity for development in both respects, especially in the latter. Managers also believe to a large extent that environmental marketing applications have a positive effect on marketing performance, but their practices do not match the attitudes. It may be surmised henceforth that there are some barriers to environmental marketing applications and insufficient level of encouragements and incentives. Detailed analyses presented in the“Findings”section, especially several correlation analyses shed some light on these issues. One finding, for example, is that ISO 14000 and/or BS 7750 series certificate posseSSlOn of the compames may be conducive to improvements in environmental marketing applications. On the basis of these findings, several recommendations are made in the“Summary, Conclusions and Implications”and“Limitations and Further Research Areas”sections to enhance managerial attitudes and practices as well as the implications for future research. This study contributes to the relevant literature by providing a comprehensive literature review and an empirical assessment of factors which have not been measured earlier in such a comprehensive manner, thus providing a basis for future longitudinal studies.