Retrofit of a nonductile reinforced concrete building with unbonded braces
Düktil olmayan betonarme bir yapının unbonded braceler ile güçlendirilmesi
- Tez No: 368700
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NURAY AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, düktil olmayan betonarme bir yapının unbonded braces (Burkulması engellenmiş bağ elemanlar) ile güçlendirilmesidir. Bu amaçla 1975 Türk Deprem Yönetmeliğine göre dizayn edilmiş 8 katlı bir betonarme yapı göz önüne alınmıştır. Bu yapının deprem performansı Nonlineer Statik Analiz kullanılarak belirlenmiştir. Analiz sonucunda kolon ve kirişlerin birim şekil değiştirmeleri sınır değerleri aşmaktadır. Bu yüzden bu yapının güçlendirilmesi gerekmektedir. Unbonded brace yapısının temel prensibi merkezi çelik çekirdeğin burkulmaması için uzunluğu boyunca içi betonla doldurulmuş bir çelik tüp ile kaplanmasıdır. Birinci modelde yani UB-I ile güçlendirilmiş betonarme yapıda response spectrum analizi sonucunda unbonded brace kesitleri bulunmuştur. Bu boyutlar bulunduktan sonra SAP2000 yapı analiz programı kullanılarak itme (pushover) analizi yapılmıştır. İkinci modelde yani UB-II ile güçlendirilmiş betonarme yapıda tüm yüklerin unbonded braceler tarafından alındığı varsayılarak unbonded brace kesitleri bulunmuştur. Bu boyutlar bulunduktan sonra SAP2000 yapı analiz programı kullanılarak itme (pushover) analizi yapılmıştır. Analizler sonuçlarına göre betonarme yapı UB-I kesitleri ile güçlendirildiğinde birim şekil değiştirmeler azalmakta fakat sınır değerleri aşmaktadır. Betonarme yapı UB-II kesitleri ile güçlendirildiği taktirde sadece zemin kattaki kolonlarda büyük normal kuvvetlerden dolayı birim şekil değiştirmeler sınırı aşmaktadır. Çözüm olarak zemin kattaki kolonların güçlendirilmesi gerekmektedir. Betonarme yapı UB-I kesitleri ile güçlendirildiğinde güçlendirme maliyeti 680.000 $, UB-II kesitleri ile güçlendirildiğinde güçlendirme maliyeti 799.000 $ etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to retrofit a nonductile reinforced concrete building with unbonded braces ( Buckling restrained braced frames ). For this purpose, a typical eight-storey reinforced concrete building - designed according to the Turkish Earthquake Code 1975 (TEC-75) - has been evaluated. The seismic performance of the model has been investigated using nonlinear static analyses. As a result of the analysis, it is seen that the column and beam strains exceed the limits, so the building need to be retrofitted. The basic principle in the construction of unbonded brace is to prevent buckling of a central steel core by encasing it över its length in a steel tube filled with concrete or mortar. In the fırst model, namely reinforced concrete building with UB-I, response spectrum analysis was conducted and brace sections are determined. After obtaining brace sections, pushover analysis was performed using SAP2000 structural analysis computer program. In the second model, namely reinforced concrete building with UB-II, ali loads are assumed to be carried by unbonded braces and unbonded brace sections are determined. After obtaining brace sections, pushover analysis was performed . As a result of the analysis, it is seen that when the building is retrofitted with the unbonded braces-I, the strains become smaller but they exceed the limits. In case of the building is retrofitted with unbonded-II, because of the big axial forces only the strains of columns at ground floor exceed the limits. For the solution the columns at ground floor should be retrofitted. In case of the building is retrofitted with the unbonded braces-I , the retrofitting cost is 680.000 $, it is retrofitted with unbonded brace-II, the retrofitting cost is 799.000$.