Influence of a parametric study of seismic response analysis of reinforced soil retaining structures with plaxis
Plaxis programı ile donatılı istinat yapılarının sismik tepkilerinin parametrik analizi
- Tez No: 368699
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Türkiye'de, donatılı zemin yapılarının sismik performansına olan ilgi 1999 Adapazarı depreminden sonra önemli ölçüde artmıştır. Bu ilgi artışı geosentetik donatılı istinat duvarlarında harçsız örülmüş beton blokların kullanımına yol açmıştır. İnşaa kolaylığı ve deprem yükü altındaki tatmin edici performansından dolayı bu tür yapılar Türkiye'de çokça kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca estetik görünümü ve düşük maliyetinden dolayı popülerliği günden güne artmaktadır. Bu çalışmada donatılı zemin istinad yapılarının sismik tepki analizleri, sonlu elemanlar yöntemi ile hesap yapan Plaxis programı kullanılarak yapılmıştır. Donatı uzunluğu, donatı aralığı, duvar yüksekliği ve blok genişliği gibi parametrelerin depremde oluşan kalıcı yer değiştirmelere olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı L/H oranları ve donatı aralıklarının deprem yüklemesi durumundaki kalıcı yer değiştimelere olan etkisi, 2 m - 10 m arasında değişen farklı duvar yükseklikleri için araştırılmıştır. Donatılı zemin istinad duvarının gerçek deprem yükü altındaki tepkisinin anlaşılması amacıyla Adapazarı depreminin 20 saniyesi modele uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the attention on the seismic performance of reinforced soil structures has dramatically increased after 1999 Adapazarı Earthquake. This increase has led to the use of dry-stacked concrete blocks in geosynthetic reinforced soil retaining wall construction. Because of its ease of construction and the satisfactory performance under seismic loading it is becoming widely used in Turkey. In addition, its aesthetically pleasing appearance and cost-efficiency is increasing its popularity. In this study, a parametric study of seismic response analysis of reinforced soil retaining structures was performed using a finite element analysis with a commercial computer program, Plaxis. It is aimed to determine the influence of reinforcement length, reinforcement spacing, wall height and block width on seismic-induced permanent displacements. Permanent displacements under earthquake loading conditions associated with different L/H ratios and reinforcement spacing for different wall heights varying between 2 m to 10 m are investigated. 20 seconds of Adapazarı earthquake was applied in dynamic analysis to understand the response of the reinforced soil retaining walls subjected to an earthquake.