Development of a decision support system for evaluation of business process management systems
İş süreç yazılımlarının değerlendirilmeleri amacıyla bir karar destek sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 368712
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ürün çesitliğinin artması ve ürün hayat döngüsünün azalması dolayısıyla, burekabetçi ortamda organizasyonların varlıklarını sürdürmeleri zorlasmıs ve budeğisime karsı kısa süre içerisinde aksiyon alamayan organizasyonlar için ticarikayıpların olusmasına neden olmustur. Bu zor durumun üstüsinden gelmek amacıyla,Đs Süreç Yazılım (ĐSY) sistemleri organizasyonlar tarafından kullanılmaktadır.ĐSY sistemleri organizasyonların süreçlerini ölçmelerine ve kaynaklarınıeniyilemelerine yardımcı olmakta ve dolayısıyla verimliliği artırtırarak ve atılfaaliyetleri önleyerek karar alma süresini kısaltmaktadır. Piyasada bir çok ĐSY ürünübulunmakta ve tamamı bütün bir ĐSY çözümü sunduklarını iddia etmektedirler.Ancak, Bilgi Sistemleri (BS) uygulamaları maliyetli olmakta ve bir çok uygulamabasarısızlıkla sonuçlanmaktadır, bu nedenle uygun bir ĐSY sistemi seçmekorganizasyonlar için oldukça önemlidir.Bu çalısmanın amacı organizasyonların farklı ĐSY sistemlerinindeğerlendirebilecekleri ve karsılastırabilecekleri bir Karar Destek Sistemi (KDS)gelistirerek is süreçleri için uygun bir ĐSY yazılımı seçmelerine yardımcı olmaktır.Gelistirilen KDS; literatür taraması, önceki deneysel çalısmalar vedeğerlendirme metotları, bir seri gözlem, çesitli beyin fırtınası oturumları ve uzmankisilere danısmalar sonucu elde edilen ISO/IEC 9126 Standardı, Teknik Kriterler(Khan, 2004) ve Pazarlama Kriterleri (Hill et. al., 2006) üzerine kurulmustur. Sonuçolarak, tamamlanan KDS iki faklı ĐSY sistemi üzerinde uygulanmıs ve sonuçlarkarsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Owing to the fact that product assortment has been increased and product life cycleperiod has been decreased, surviving in this competitive market is not easy and mayresult in commercial failures for the organizations that cannot act against changes ina very short time. In order to overcome this dilemma, Business Process Management(BPM) systems are used by organizations.BPM system helps organizations to measure their processes and optimizetheir resources which increase their competence and intercept the idle operations thatin turn decrease the decision period. There are many BPM products in the market andthey all argue that they offer a complete BPM solution. However, implementing anInformation System (IS) is costly and many of the implementations result in failure,therefore choosing the appropriate BPM system is important for the organizations.The purpose of this study is to help organizations to choose a proper BPMsystem for their business processes by developing a Decision Support System (DSS)by which they can evaluate and compare different BPM systems.The developed DSS is based on the three evaluation criteria groups; ISO/IEC9126 Standards, Technical Criteria (Khan, 2004) and Marketing Criteria (Hill et. al.,2006) which are derived from literature survey, prior empirical studies andevaluation methods, series of observations, several brainstorming sessions andindustry expert consultancy. Finally, two different BPM systems are evaluated byusing the DSS Environment and the results are compared.