Estimation of road freight transportation emissions in Turkey
Türkıye'de karayolu yük ulaşımı emisyonlarının tahmini
  1. Tez No: 368725
  2. Yazar: MURAT ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN, PROF. DR. AYHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Daha sürdürülebilinir bir ulaşım sistemi elde etmek için yakıt tüketimini ve karbon emisyonlarını azaltmakta önemlidir. Bu amaca ulaşmak için ilk aşama mevcut karayolu yük talebini ve bunun yarattığı emisyonları belirlemektir. Türkiye gibi yük akış verisinin olmadığı ülkelerde bu kolay bir iş değildir. Diğer taraftan, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yıllık olarak gerçekleştirilen yol kenarı dingil ağırlığı etütleri değerli bir hareketlilik verisi kaynağıdır. Bu çalışmada, bu veri ile yıllık yük akış istatistikleri bir arada kullanılarak karma bir model geliştirilmiştir. Bu model kullanılarak 2000 ile 2009 yılları arasındaki emisyonlar COPERT 4 programı ile tahmin edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre CO2 emisyonları bu sürede neredeyse sabit kalmıştır. Ayrıca, standart kamyonların emisyon paylarında %25 azalma görülür iken, büyük kamyonların emisyon payları üç katına çıkmıştır. Modelin kullanılan verinin detay derecesine olan hassisiyeti duyarlılık analizleri ile test edilmiştir. 2009 yılı için hesaplanan emisyonlar temel alınarak üç farklı senaryo için emisyon azaltım potansiyelleri hesaplanmıştır: Emisyonlar, kamyonların sadece uzun mesafede boş gitmelerinin engellenmesi durumunda, %11 oranına kadar azaltılabilirken, sadece az dolu giden kamyonların ortadan kaldırıldığı senaryoda kayda değer bir emisyon azaltımı sağlanmamıştır. Geleneksel kamyonları Euro IV kamyonları ile değiştirmeyi öngören senorya ise, özellikle kontrol altında tutulan emisyonlarda, ciddi bir azaltım potansiyeli göstermiştir; ve bu senaryo sektör açısından bakıldığında en ümit vadedendir.
Özet (Çeviri)
To obtain a more sustainable transportation system, it is also important to decrease both fuel consumption and carbon emissions in road freight sector, as well. The first step towards this goal is to determine the current level of road freight demand and related emissions. This is rather challenging in Turkey, because disaggregate commodity flow data does not exist. However, annual roadside axle survey, performed by the Turkish General Directorate of Highways, is a valuable source of circulation information, which are used jointly with aggregate level national freight flow statistics to develop a hybrid model in this study. Using this model, annual road freight emissions for the period of 2000 to 2009 are calculated with COPERT 4 software. The results show that CO2 level remained almost constant during this period. Secondly, a decrease of 25% is observed in the share of rigid truck emissions, while emissions from articulated trucks are tripled. Sensitivity of the model to the available level of disaggregate data is tested via scenario analysis. Assuming 2009 emissions as the base case,emission reduction potentials are evaluated for three interventions: While emissions could be reduced up to 11% by penalizing empty movements just only in the long haul, another scenario focusing on elimination of only inefficiently loaded movements did not provide significant emission reduction capacity. A scenario of replacing Conventional trucks with Euro IV ones showed significant potential, especially for regulated emissions, and it may be the most promising option from application perspective.