Prediction of drag force on Gimbal system via balance technique and wake integration method
Gimbal sistemi üzerinde oluşan sürükleme kuvvetinin balans tekniği ve art iz birleştirme yöntemiyle elde edilmesi
  1. Tez No: 368726
  2. Yazar: EMRAH YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışması mini gimbal sistemi üzerinde oluşan sürükleme kuvvetini farklı iki yöntem ile incelemektedir. Gerçek gimbal modeli yeterince küçük olduğu için gerçek model ile rüzgar tüneli testleri yapılmıştır. Sürükleme kuvveti balans tekniği kullanılarak ölçülmüştür. Bu amaçla metal çubuk ve üzerine yapıştırılan gerinim ölçerlerden oluşan yük hücresi tasarlanmıştır ve üretilmiştir. Model üzerine etki eden sürükleme kuvveti farklı Reynolds sayıları için ölçülmüştür. Askeri kullanım özelliğinden dolayı hakkında literatürde kısıtlı çalışma bulunan sistem için önemli sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca sürükleme kuvveti doğrusal momentumun korunumu ve bununla alakalı bazı ölçümleri içeren farklı bir yöntem kullanılarak farklı Reynolds sayıları için tahmin edilmiştir. Her iki yöntem ile bulunan sonuçlar karşılaştırılıp irdelenerek ikinci method için en uygun kontrol hacmi belirleme çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca gimbal modeli üzerindeki akış deneysel olarak incelenmiştir ve bazı nitel akış görselleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the drag force exerted on a mini gimbal system through two methods of drag prediction. Wind tunnel experiments are performed with the real gimbal model since it is small enough. Drag force is measured by the balance technique using a load-cell, consisting of a metal beam and strain gauges adhered to it, which is designed and produced. For various Reynolds numbers drag force exerted on the model is measured. Results are essential since there is a restricted literature about it due to its military feature. Also drag force is estimated for various Reynolds numbers by wake integration method which is based on the conservation of linear momentum over a control volume and related measurements in the wind tunnel. Results obtained by two methods are compared and discussed for optimum selection of the control volume for the second method used. Furthermore, flow over the gimbal is examined and some flow visuals are obtained in a qualitative manner.