Time evolution of the flow characteristics around bridge abutments during scouring process
Oyulma esnasında köprü yan ayakları etrafında zamana bağlı olarak akım karakteristiklerinde oluşan değişimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 368734
  2. Yazar: BURHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KÖKEN, PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma köprü kenar ayakları etrafında oluşan hız alanının ve oyulma şemasının zamanla gelişmesini deneysel ve sayısal metodlarla incelenmesini içerir. Çalışmanın deneysel kısmı ADV cihazı ile yapılan hız alanı ölçümleri ve sesötesi tarama cihazı yardımı ile alınmış olan oyulmuş zemin değişim ölçümlerini içermektedir. ADV ölçümleri kullanılarak; hız bileşenleri, memba bölgesinde ana girdap oluşumları ve mansap resirkülasyon bölgesi boyutlarının ayak boyu ile değişimi incelenmiştir. Deneysel çalışmanın oyulma ölçümü bölümü ise, değişik kenar ayak boyları, şekilleri ve deney süreleri için oyulma şemalarının ölçülmesi ve 8 saatlik süreler boyunca devamlı ölçümler yardımı ile oyulmanın zamanla değişimini incelemeyi içermektedir. Maksimum oyulma derinliği, oyulma çukurunun boyutları ve oyulma hacmi oyulma zamanı ve ayak boyu ile ilişkilidir. Daralma oyulmasının yerel oyulmaya katılımı ayak tipine bağlı olarak daralma oranları yüzde 15 ila 20'nin üzerindeyken gerçekleşmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü problemin, piyasada bulunan bir CFD yazılımı kullanılarak yürütülen, sayısal bir analizini içerir. Sayısal analiz simülasyonları düz ve aşınabilir zemin koşulları için değerlendirilmiştir. Yazılımın oyulma modelinin kapasitesi test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study involves numerical and experimental investigation of the velocity field and the time evolution of the scour pattern forming around bridge abutments. The experimental part of the study includes velocity field recordings by using an ADV device and eroded bed bathymetry measurements by an ultrasonic ranging system. Using the ADV measurements; the velocity components, the upstream part of the primary vortex and the change of downstream recirculation region dimensions by the change in abutment length, type and closeness to the channel bed was investigated. Scour recording part of the experimental study included scour pattern recordings for various abutment lengths, types and experiment durations; and continuous measurements of scour at some predefined sections around abutments for eight hours. Maximum scour depth, scour hole dimensions and scour volume are related to scour time and abutment length. It was observed that, the contraction scour occurs together with the local scour at contraction ratios larger than 15-20% depending on the abutment type. The second part of the study includes a numerical analysis of the problem by using a commercially available CFD software. The numerical analysis consisted of simulations both for non-erodible and erodible channel bed conditions. The capability of the scour model of the software was tested.