Development of interior ballistic simulation software
İç balistik simulasyon yazılımı geliştirilmesi
- Tez No: 368733
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, DR. MEHMET ALİ AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, katı yakıtlı geleneksel silahlar için bir iç balistik simülasyon programı oluşturuldu. Bu amaçla, iç balistik hesaplamaları nümerik olarak çalışıldı ve iki numeric model oluşturuldu; sıfır boyutlu model ve bir boyutlu model model ortaya konuldu. Yığılı parametre yaklaşımına dayanan sıfır boyutlu modelde barut taneciklerinin ateşlenmesiyle birlikte balistik parametrelerin değişimi incelendi. Bir boyutlu kodda, problem bir boyutlu viskoz olmayan akış olarak modellendi ve Roe yaklaşık Riemann methodu çözüm tekniği olarak kullanıldı. Her iki kodda gerçek gaz akışını simüle etmesi için Noble-Abel hal denklemindeki gibi eş hacim tanımlandı. Her iki numerik kod arasındaki farklar incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, an interior ballistic simulation program is constructed for solid propellant conventional guns. In accordance with this purpose, interior ballistic calculations are studied numerically and two numerical models are produced: zero dimensional model and one dimensional model. Zero dimensional model, which is based on lumped parameter approach, examines variation of ballistic parameters with ignition of propellant grains in order to find muzzle velocity. In one dimensional code, the problem is modeled as one dimensionally as inviscid flow and Roe approximate Riemann solver is used as solution technique. Both of the models can simulate real gas flow by introducing covolume based on Noble-Abel equation of state. The differences between numerical models are examined.