Optimum design of steel structures via artificial bee colony (ABC) algorithm and SAP2000
Çelik yapıların yapay arı kolonisi (ABC) algoritması ve SAP2000 ile optimum tasarımı
- Tez No: 368744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN HASANÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son birkaç yılda, metasezgisel optimizasyon teknikleri mühendislik araştırmacılarının önemli ölçüde dikkatini çekmiştir. Metasezgisel teknikler altında, sürü zekası tabanlı algoritmalar, temel amacı tasarım kodlarıyla dayatılan tüm tasarım kısıtlamalarını sağlarken yapıların ağırlığını en aza indirmek olan çeşitli yapısal optimizasyon problemlerinin çözümünde kullanılmıştır. Bu çalışmada, yapay arı koloni algoritması (ABC) , gerçek hayat ve literatürden alınan dört kafes sistem yapısını optimize etmek için kullanılmaktadır. ABC algoritması, zamanlama, rotalama, finansal ürün tasarımı ve diğer problem alanları gibi kombinasyonel ve doğrusal olmayan optimizasyon problemlerini çözmek için etkili olduğu kanıtlanmış bu popüler tekniklerden biridir. Bu tezde, ABC algoritmasının sonuçları, çelik kafes tasarım problemlerini çözmek için bu tekniğin kullanımı ve etkinliğini araştırmak amacıyla, literatürdeki diğer optimizasyon algoritmalarının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yapay arı koloni algoritması ABC-SOP2014 olarak adlandırılan bir yazılımı geliştirmek üzere VB.NET platformunda programlanmıştır. ABC-SOP2014 çelik yapıların boyutu optimum tasarımı için tanınmış yapısal analiz ve tasarım yazılımı SAP2000 ile Açık Uygulama Programlama Arayüzü ( OAPI ) aracılığıyla etkileşim yeteneğine sahiptir. Bu çalışmada program AISC - ASD (Amerikan Çelik Konstrüksiyon Enstitüsünün Emniyet Gerilmesi Tasarım Kuralları)'nın dayattığı tasarım kısıtlamalarına veya herhangi bir kod gereksinimi olmadan problemin kendisince belirtilen sınırlamalara göre, ceza fonksiyonu uygulanması ile asgari ağırlığı amaçlayarak sadece çelik kafes yapıların ayrık boyut optimizasyonu için kullanılmıştır. Sonuçlar, ABC algoritmasının çelik kafes yapılar için önemi tasarruflarla birlikte bir optimizasyon yöntemi olarak etkin bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past few years, metaheuristic optimization techniques have received considerable attention from engineering researchers. Under metaheuristics, swarm intelligence based algorithms have been used in the solution of various structural optimization problems where the main goal is to minimize the weight of structures while satisfying all design constraints imposed by design codes. In this study, artificial bee colony algorithm (ABC) is utilized to optimize four truss structures from real life and literature. ABC algorithm is one of those popular techniques which has proved to be effective when solving combinatorial and nonlinear optimization problems such as scheduling, routing, financial product design and other problem areas. In this thesis, the results of the ABC algorithm are compared with the results of other optimization algorithms from the literature to investigate the use and efficiency of this technique for solving steel truss design problems. Artificial bee colony algorithm is computerized in VB.NET platform to develop software called ABC-SOP2014. ABC-SOP2014 is capable to interact with well-known structural analysis and design software SAP2000 through the Open Application Programming Interface (OAPI) for size optimum design of steel structures. In this study the program is used only for discrete size optimization of steel truss structures with penalty function implementation aiming minimum weight according to design limitations imposed by AISC-ASD (Allowable Stress Design Code of American Institute of Steel Construction) or limitations specified for the problem without any code requirement. The results reveal that the ABC algorithm can be used effectively as an optimization technique for truss structures, resulting significant savings.