Vibration isolation module design for a towed array
Çekili dizin için titreşim izolasyon modülü tasarımı
- Tez No: 368745
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde çekili dizinler, sualtı doğalgaz/petrol araştırmaları veya denizaltı/torpido tespiti gibi sivil ve askeri uygulamalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çekili dizinin akustik bölümünde doğrusal olarak dizilmiş hidrofonlar bulunmaktadır. Bu hidrofonların görevi hedeften yansıyan ses dalgalarını elektriksel sinyallere dönüştürmek ve bu sinyalleri çekici deniz aracı üzerinde bulunan veri işleme merkezine göndermektir. Operasyon sırasında hidrofonlar üzerinde oluşabilecek herhangi bir gürültü, dizin performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Çekme kablosu ve kuyruk ipinden gelen titreşimler önemli gürültü mekanizmalarıdır. Titreşim kaynaklı gürültüler özellikle düşük çalışma frekansları ve çekme hızlarında etkili olmaktadır. Gürültü kaynağı olan bu titreşimleri hidrofonların olduğu bölümden uzak tutmak ve böylece sinyal-gürültü oranını arttırmak için akustik bölümün ön ve arka ucuna titreşim izolasyon modülleri (TİM) eklenmektedir. TİM'in dinamik davranışının tasarım aşamasında belirlenebiliyor olması gerekmektedir. Bu sebepten, TİM'in modal karakterinin belirlenmesi için bu çalışma ele alınmıştır. İlk olarak Myklestad metodu kullanılarak TİM'in matematiksel modeli oluşturulmuştur. TİM ince-uzun bir yapıda olmadığından kesme etkileri metoda eklenmiştir. Operasyon boyunca TİM üzerinde sürükleme kuvveti oluşacağından, değişken çekme kuvveti de Myklestad metoduna ayrıca uygulanmıştır. Düşey olarak asılmış TİM ile testler yapılmıştır. Böylece hem serbest sınır koşulları hem de TİM üzerinde değişken gerilim kuvveti sağlanmıştır. Oluşturulan matematiksel modelin geçerliliğini değerlendirmek için bu çalışma sonunda teorik sonuçlar ile test sonuçları esaslı bir şekilde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, towed arrays are widely utilized in both civilian and military applications such as oil/gas explorations or submarine/torpedo detections under the water. Hydrophones are linearly arranged in the acoustic section of a towed array. These hydrophones convert the reverberated acoustical signals from targets into electrical signals and send them to the data acquisition center on the tow vessel. Any kind of noise on hydrophones negatively affects the performance of the array during operation. Vibrations coming from the tow cable and drogue rope are important noise mechanisms; especially at low working frequencies and tow speeds. In order to suppress these vibrations from the hydrophone section and hence increase the signal-to-noise ratio of the array, vibration isolation modules (VIMs) are attached to forward and aft ends of the hydrophone section. During the design phase of the VIM, it is highly desirable to be able to predict the dynamic behavior of the module. Consequently, this study was undertaken in order to determine the modal characteristics of the VIM. Firstly, Myklestad's Method for bending was used to build up mathematical model of the VIM. Since the VIM structure is not slender and there is always considerable drag force on the VIM during operation, shear effects and variable tension force were implemented to the method. A vertically hung VIM was tested to provide both free-free boundary condition and variable tension. The study was concluded with a thorough comparison of the theoretical and experimental results in order to evaluate the effectiveness of the modified method.